Hlavní navigace

Nedoceněná agilita: Evropské podniky si nejsou vědomy konkurenčních výhod cloudových řešení

29. 8. 2015

Sdílet

Společnost Oracle zveřejnila výsledky studie Oracle Cloud Agility. Z analýzy vyplývá, že podniky v oblasti EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika) přeceňují svou agilitu, tj. schopnost rychle reagovat na měnící se situaci na trhu.

Většina podniků se sama považuje za agilní, výsledky průzkumu společnosti Oracle ale ukazují, že mnoho z nich nedokáže pružně řídit jednotlivé procesy podle aktuálních požadavků nebo rychle vyvíjet, testovat a zprovozňovat nové aplikace. Studie rovněž ukazuje, že podniky opomíjejí technologie, které mohou přispět k řešení problému, např. cloudy typu PaaS (Platform-as-a-Service, platforma jako služba).

Průzkum Oracle Cloud Agility je založen na odpovědích zaměstnanců velkých podniků v oblasti EMEA. Cílem studie bylo zmapovat, jaká je agilita podnikání v době nástupu cloudových technologií. 62 % respondentů je přesvědčeno, že jejich organizace fungují agilně, tj. dokáží rychle reagovat na aktuální obchodní příležitosti a vyvíjet nové produkty a služby.

Respondenti přitom o nutnosti agility nepochybují, 78 % z nich uvádí, že schopnost rychle vyvíjet, testovat a zprovozňovat nové aplikace je pro úspěch jejich podnikání klíčová (na škále odpovědí „důležitá“ nebo „kriticky důležitá“). Téměř třetina (30 %) účastníků průzkumu je přesvědčena, že pro úspěch podnikání je dnes infrastrukturu podnikového IT včetně aplikací a služeb třeba především propojit s mobilními technologiemi.

Studie současně ukazuje kritický dopad agility na konkurenceschopnost. 27 % respondentů vnímá jako vážnou hrozbu skutečnost, že konkurence dokáže poskytovat zákazníkům inovativní služby rychleji. Až 58 % respondentů připouští, že jejich podniky nemají vlastní IT infrastrukturu umožňující na takový postup konkurence dostatečně reagovat.

Přístup PaaS a jeho dopad na agilitu ale podniky prakticky nezohledňují. 59 % podniků v oblasti EMEA nedokáže (nebo respondenti alespoň nevědí, zda to lze) přesouvat úlohy, procesy či aplikace mezi veřejnými, soukromými a hybridními cloudy nebo převádět aplikace z režimu on-premise (provoz na vlastní infrastruktuře) do cloudu.

Pouze 44 % podniků dokáže své nové aplikace vyvinout, otestovat a nasadit i pro mobilní zařízení během půl roku, rychleji než za měsíc to dle průzkumu zvládne jen 27 % organizací.

„Mezi realitou a tím, jak podniky samy sebe vnímají, existuje zjevně rozpor. Řada firem se sice považuje za agilní, ale např. výhody přístupu PaaS k rychlému uvádění nových služeb využívat nedokáží. Další podniky s využíváním těchto technologií teprve začínají,“ uvádí Tino Scholman, viceprezident společnosti Oracle pro cloudové technologie v regionu EMEA.

Výsledky průzkumu naznačují, že podniky prozatím plně nechápou možné přínosy technologií PaaS pro zvýšení provozní efektivity. Pouze 34 % respondentů uvádí plné porozumění technologiím PaaS, naopak 20 % připouští, že se v problematice vůbec neorientují.

Ovšem i v podnicích, které považují PaaS za zvládnutou technologii, pouze 28 % účastníků průzkumu pokládá za nejdůležitější přínos PaaS rychlejší vývoj aplikací. Mnohem větší podíl respondentů považuje za hlavní výhody přístupu PaaS ve skutečnosti méně strategické přínosy, jako je např. snížení nákladů na interní IT infrastrukturu (45 %).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?