Tuto myšlenku konkrétně přednesl na konferenci Healthcare Information and Management Systems Society, která proběhla ve dnech 24 – 27. února v Kuala Lumpur vice prezident Sunu Joe Hartley. Podle něj se v současné situaci stává pro zástupce firem klíčovým faktorem cenová efektivita a open source technologie také pomáhají rozvíjejícím se ekonomikám. Například v Malajsii podle Hartleye došlo k nárůstu organizací, působících ve veřejném sektoru a využívající open source software z 345 v roce 2008 na 429 v současnosti.
Hartley dále ve své přednášce ocenil snahu malajské vlády podporovat alternativy k proprietárnímu softwaru. Podle něj si lidé začínají uvědomovat, že software, který používají je jen nástroj pro dosažení cílů a ten sám není tak důležitý jako právě zmíněné cíle. Důležitá pak je právě cenová efektivita řešení a open source technologie vedou ke snížení nákladů i celkových cen na trhu.
Například analytici Gartneru však vůči open source nejsou až tak pozitivně naladěni konkrétně a tvrdí, že to co firma ušetří za licenční poplatky, bude muset vydat jinde, neboť zaměstnance je potřeba na alternativní řešení často proškolit, potřební experti jsou většinou dražší a také je v mnoha případech nutné vytvořit konverzní rozhranní mezi aplikacemi.
Recese pak přináší i další nečekané problémy, jak si můžete přečíst v článku Varování: Ekonomická recese ohrožuje duševní vlastnictví na SecurityWorldu.