Hlavní navigace

Celosvětovému trhu s čipy hrozí další propad

19. 2. 2011

Sdílet

Celosvětové zásoby čipů dosáhly nejvyšší hodnoty za poslední dva a půl roku, jejich počet je skoro stejný jako byl na počátku minulého poklesu výroby čipů, prozradil výzkumník společnosti IHS iSuppli.

Velké zásoby se mohou stát problémem, pokud nárůst prodeje čipů zpomalí.

"Pokud bude nárůst menší, tak mohou velké zásoby způsobit přesycení trhu, což způsobí rychlejší pokles cen čipů než je obvyklé," napsal Sharon Stiefel, na čipy se zaměřující analytik u firmy IHS iSuppli, ve zprávě. "To by mohlo zvýšit velikost a délku trvání poklesu nebo zpomalení na trhu s čipy," dodává.

Zpomalení produkce čipů a vyplývající nižší ceny poškodí společnosti, ale jsou dobré pro zákazníky, jelikož čipy jsou často nejdražší částí zařízení.

Společnost IHS iSuppli, která sleduje celosvětové zásoby čipů jako možnost jak určit, kdy tento průmysl dosáhne vrcholu a kdy dna, tvrdí ve zprávě, že dodavatelům čipů ke konci roku zůstaly zásoby 83,6 dnů, což je nejvyšší hodnota od druhého čtvrtletí roku 2008, kdy bylo dosaženo 84 dní a trh zaznamenal vrchol a pak hned pád. Všeobecně čipový průmysl dosahuje vrchol, když zásoby narostou nad 80 dní a dna, když čas klesne pod 70 dní, vyplývá z diagramů společnosti IHS iSuppli.

"Úroveň zásob je nyní podle všech měřítek vysoká," píše Stiefel. "Prudký nárůst zásob čipů v průběhu čtvrtého čtvrtletí se vzpírá očekávanému poklesu v tomto období."

IHS iSuppli předpovídá, že zisky polovodičového průmyslu vzrostou o 5,6 procent v tomto roce. Minulý rok tržby vzrostly o neuvěřitelných 31,8 procent, jelikož společnosti doplnili zásoby zdecimované globální ekonomickou krizí v roce 2009 a jelikož spotřebitelé prudce zvýšili zájem o smartphony, tablety a jiné zařízení.

Celosvětový trh s čipy byl ovlivněn masivními investicemi za nové továrny na výrobu čipů. Moderní závody na výrobu čipů stály miliardy dolarů a většina společností investovala do několika nových podniků zároveň. Často tyto továrny byly uvedeny do provozu ve stejnou dobu, což způsobilo velké množství nových produktů.

Jenže protože si firmy půjčily na výstavbu nových závodů velké množství peněz, nemohou si dovolit zvolnit výrobu a čekat až přesycení trhu opadne. Naopak společnosti musí prodat tolik čipů, kolik je jen možné, aby byly schopné splácet půjčky.

Přesycení trhu DRAM čipy poslal v minulém roce ceny těchto důležitých komponentů do spirály. DRAMeXchange, což je online služba zabývající se vším okolo čipů, věří, že ceny DRAM pamětí v únoru konečně dosáhly dna po dosažení 50 procentního poklesu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010.

Byl pro vás článek přínosný?