Antivirová ochrana Security Essentials je k dispozici již od září loňského roku. Během této doby přišel Microsoft s mnoha úpravami, přičemž poslední výraznější změnou bylo rozšíření distribuce antiviru i mezi středně velké a malé podnikové zákazníky. Tento krok Microsoft zdůvodňuje potřebou zajistit podporu dosud nechráněným systémům Windows, zároveň si jím však proti sobě poštval i některé další poskytovatele bezpečnostního softwaru.
Patří mezi ně například i společnosti Trend Micro a Panda Security. Zatímco prvně jmenovaná se však ve svých výtkách zabývá spíše konkurenčními aspekty, Panda Security vidí celou situaci o něco pragmatičtěji. „S Microsoftem souhlasíme v tom, že je lepší mít alespoň nějakou ochranu než žádnou. Nicméně cesta, jakou se v Redmondu vydali, může boji proti škodlivému softwaru (malwaru) uškodit,“ napsal ve svém blogovém příspěvku Pedro Bustamente z Panda Security.
Bustamente poukazuje především na fakt, že je ochrana Security Essentials poskytována pouze majitelům ověřených legálních kopií Windows. Přibližně 40 % uživatelů Windows přitom používá tzv. pirátské kopie, na které se autoři malwaru zaměřují především. Velká skupina OS Windows tedy zůstane nechráněná. V tomto ohledu se však Microsoftu ani nelze divit. Když pomineme fakt, že „mu do pirátů nic není,“ mnoho majitelů nelegálních Windows by se antiviru od Microsoftu stejně vyhnula velkému oblouku i v případě, že by byli ujištěni o naprosté anonymitě jeho používání. Na druhou stranu vlastně Microsoft dělá Panda Security a spol. službu. Oněch (údajných) 40 % trhu rozhodně není k zahození.
O něco logičtější je druhá Bustamenteho výtka, a sice že distribuce stejného antiviru do nechráněných systémů by mohla vést k vytvoření jakési monokultury, kde všechny systémy používají jednu ochranu. Každý útočník by tak věděl, že mu stačí obejít jediný typ antivirové ochrany, aby se dostal ke svému cíli. I zde je však Bustamente docela mimo. Pokud by k takové situaci přeci jen došlo, stále existují stovky proměnných, se kterými by útočník musel počítat, mezi ně patří mj. i typ prohlížeče či instalovaný software.
V tomto případě se tak Microsoft opět stal spíše středobodem konkurenčního boje, nežli skutečnou hrozbou. Bezpečnostní firmy se jej nemusí bát. Naopak jim může dobře posloužit, třeba ke zlepšení svého přístupu.