Až šest tchajwanských společností se na právě probíhajícím veletrhu Computex hodlá prezentovat vlastními netbooky, které budou využívat nízkonákladového procesoru ARM. Konkrétně má jít o společnosti Asustek (informovali jsme již včera), Acer, Pegatron, Foxconn Technology, Inventec, či největšího výrobce notebooků na světě, společnost Quanta Computer.
„Pro následující rok počítáme s tím, že až 20 procent všech netbooků na trhu bude pro svou funkci využívat ARMové procesory," vyjádřil svou touhu Warren East, CEO společnosti Arm Holdings. Doménou společnosti je v současnosti především výroba procesorů pro mobilní telefony nebo přístroje smartphone. Jedním z hlavních záměrů společnosti je však i společná spolupráce s gigantem Google, především pak zajištění vzájemné kompatibility procesorů ARM a operačního systému Android.
ARMové procesory byly původně navrženy pro použití u nízkonákladových mobilních přístrojů, jejichž hlavní devizou je i velká energetická efektivita. Tyto vlastnosti nyní chtějí výrobci přenést i do oblasti netbooků. „Zjistili jsme, že běžní spotřebitelé využijí jen nepatrnou část z celkové výpočetní kapacity, kterou mají k dispozici. Věříme, že ARMové netbooky budou schopny uspokojit právě tuto skupinu zákazníků," řekl dále Warren East.
„Netbooky s procesory ARM bude možné používat po dobu devíti až desíti hodin bez potřeby průběžného dobíjení" tvrdí Mike Inglis, generální manažer divize procesorů ARM. Nejde přitom o výdrž baterie při nízko-energetickém režimu, ale při běžném použití. Pro představu, u současných netbooků, využívajících služeb šesti-článkové baterie, činí horní mez pro životnost baterie asi osm hodin, a to navíc jen při ztlumení jasu obrazovky a spuštění přístroje v nízko-energetickém režimu. Při běžném používání se doba výdrže baterie snižuje asi na šest hodin.