Hlavní navigace

Analýza: Symbian změní mobilní svět na open source

2. 7. 2008

Sdílet

Rozhodnutí udělat ze Symbianu open source platformu, o kterém jsme vás informovali v minulých dnech, může mít dalekosáhlé důsledky pro svět mobilních přístrojů a mohlo by také ztížit současnou situaci jak Microsoftu, tak Androidu od Google a dalších platforem, postavených na bázi Linuxu.

Rozhodnutí udělat ze Symbianu open source platformu, o kterém jsme vás informovali v minulých dnech, může mít dalekosáhlé důsledky pro svět mobilních přístrojů a mohlo by také ztížit současnou situaci jak Microsoftu, tak Androidu od Google a dalších platforem, postavených na bázi Linuxu.

Symbian je v současnosti používaný na zhruba 60 procentech všech smartphonů, což znamená, že přechod k open source by ovlivnil většinu existujících přístrojů. Naopak výrobci uzavřených (proprietálních) mobilních operačních systémů jako je Microsoft, RIM a Apple by se tím dostali do menšiny.

Oproti jiným open source platformám, jako je Android od Google či operační systém založený na Linuxu od LiMo Foundation by pak Symbian měl výhodu ve stávající pozici, 200 milionech dosavadních uživatelů a v desetiletí vývoje, který za ním stojí. Jack Gold, analytik J. Gold Associates s tomu říká, že je vždy snazší začít od něčeho známého a osvědčeného a to pak měnit (jako je tomu v případě Symbianu), než začínat od nuly, což bude situace, v níž se ocitne Android.

Pro Android je také nepříjemnou okolností, že jeho uvedení na trh se protahuje (více informací lze najít v článku Android od Google se pravděpodobně opozdí) a Google se podle slov Mary McDowellové z Nokie dostal do problémů typických pro vývoj každého nového operačního systému, zatímco Symbian má své dětské nemoci již dávno za sebou.

Někteří analytici jako například Adam Leach ze společnosti Ovum říká, že Symbian a LiMo používají prakticky stejný model a v budoucnu by mohly tyto dvě komunity spojit svoje síly pro společnou práci. Naopak Gold je již méně optimistický, neboť podle něj by se po změně Symbianu na open source mohly stát výhody Linuxu méně zřetelné, podobně jako výhody Windows Mobile. Pro Microsoft by pak mohl být problém nadále obhajovat poměrně vysoké licenční poplatky za svůj mobilní operační systém a aby zůstal konkurenceschopný, mohlo by dojít k tomu, že by jej Microsoft byl nucen nabízet zadarmo nebo téměř zadarmo.

Nicméně podle slov Scotta Rockfelda, produktového manažera Windows Mobile v Microsoftu rozhodně změna strategie jeho firmy není na pořadu dne a naopak je přesvědčen, že Windows Mobile mají nyní větší šanci na úspěch. Více lze najít v článku Microsoft: Symbian jako open source bude mít problémy.

Zbylé společnosti, působící na trhu s mobilními operačními systémy, jako je Apple nebo RIM (výrobce smartphonů BlackBerry) podle analytiků nebudou touto změnou příliš ovlivněny. RIM prodává své výrobky specifické skupině zákazníků, kteří se těchto přístrojů budou pravděpodobně i nadále držet a i Apple má svá loajální uživatele, kteří také budou preferovat jeho výrobky, i když pokud by se Symbian zdokonaloval až příliš rychle, může se iPhone dostat pod tlak.

Nicméně změna Symbianu v open source platformu, která bude mít dopad na většinu přístrojů, jež jsou nyní na trhu, se může stát směrodatná pro celý mobilní trh a povede směrem k jeho celkové otevřenosti a dalšímu vývoji.
Nenechte si ujít:
Nokia chce zamíchat trhem smartphonů, Symbian bude open source

Nokia je na špici vývoje smartphonů, tvrdí analýza

Microsoft: Symbian jako open source bude mít problémy

Google odhaluje novou mobilní platformu

Nové mobilní technologie zásadně změní náš život!

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony


Zdroj: IDG News Service

 

Byl pro vás článek přínosný?