Tvůrce internetu: web již není tak svobodný jako dříve

12. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © NRHorizon - Fotolia.com
Z nové studie organizace World Wide Web Foundation vyplývá, že internet již v současné době není tak svobodný, jako dříve.

Z indexu World Wide Web Foundation vyplývá, že uživatelé internetu čelí čím dál většímu riziku odposlouchávání, jelikož zákony zakazující masové odposlechy jsou slabé či vůbec neexistují v 84 % zemí světa. Navíc je na vzestupu cenzura. Z výsledků studie podle „tvůrce webu“ sira Tima Bernerse-Leeho vyplývá, že přístup k interentu by měl být brán jako základní lidské právo.

World Wide Web Foudnation, kterou Berners-Lee vede, hodnotí, jak přispěl internet k sociálnímu, ekonomickému a politickému pokroku v 86 zemích světa. Z výsledků studie mimo jiné vyplývá:

  • 74 % zemí nemá jasná pravidla týkající se internetové neutrality a/nebo je u nich patrná diskriminace internetového trafiku
  • 62 % zemí uvedlo, že aktivita občanů na internetu hraje jednu z hlavních rolí při podněcování politiků k přijetí zákonů, které lid požaduje
  • 74 % zemí nedělá dostatek k zabránění obtěžování žen na internetu

Čtyři z pěti zemí, které nejlépe splňují kritéria stanovená World Wide Web Foundation, jsou ve Skandinávii. Na prvním místě se umístilo Dánsko a následuje Finsko, Norsko, Velká Británie a Švédsko.

„Čím bohatší a vzdělanější lidé jsou, tím více výhod z digitální revoluce získávají,“ uvedla hlavní autorska studie Anne Jellemová z World Wide Web Foudnation.

„Extrémní rozdíl mezi bohatými a chudými byl správně identifikován jako hlavní problém, s nímž se naše generace bude muset potýkat a my musíme používat technologii k boji proti této nevyrovnanosti, ne pomyslné nůžky pomocí digitálních technologií ještě více rozevírat,“ dodala Jellemová.

bitcoin školení listopad 24

Jak dodal Berners-Lee, „je čas, aby se internet zařadil mezi základní lidská práva“. „To znamená garantování dostupného přístupu pro všechny a zajištění toho, aby pakety byly po síti přemisťovány bez komerční či politické diskriminace. Navíc je třeba chránit soukromí a svobodu uživatelů internetu bez ohledu na to, kde žijí.“

Vůbec poprvé se studie zabývala internetovou neutratlitou, tedy principem, podle kterého by se k jakémukoli webovému trafiku mělo přistupovat stejně. Ve své studii World Wide Web Foundation apeluje na zákonodárce, aby přijali lepší opatření zajišťující internetovou neutratlitu. Mezi ně má patřit:

  • zlepšení dostupnosti internetu
  • zabránění cenové diskriminaci internetového trafiku: s internetem by mělo být zacházeno jako s jinými veřejnými statky
  • investování do kvalitního veřejného vzdělávacího systému, aby bylo zajištěno, že o technologický pokrok nikdo nepřijde
  • ochrana svobody slova a soukromí na internetu