CeBIT: Vědci chtějí umožnit zobrazení 3D obsahu v prohlížeči

5. 3. 2010

Sdílet

Skupina německých výzkumných pracovníků hodlá vytvořit vlastní verzi webového prohlížeče Firefox, která bude zahrnovat podporu pro zobrazení 3D obsahu. Tato schopnost by otevřela dveře interaktivnějším webovým stránkám.

„Některé herní společnosti již sice vytvořili pluginy, které uživatelům zpřístupňují 3D obsah, nicméně naše metoda by se mohla stát masovější záležitostí“ řekl během svého vystoupení na hannoverském veletrhu CeBIT Philipp Slusallek, který působí jako profesor výzkumného centra umělé inteligence při Sárské univerzitě.

Existují prý dva způsoby, jak na dvourozměrné obrazovce generovat trojrozměrný obraz: rasterizace a tzv. real-time raytracing. „My jsme vytvořili rychlejší software k provádění real-time raytracingu, což je možné také díky současným výkonnějším procesorům“ říká Slusallek.

Vědcům se podařilo integrovat technologii  real-time raytracingu (zkráceně též RT Fact) do Firefoxu a Webkitu, renderovacího enginu prohlížečů Safari a Chrome. Pro zobrazování multimediálního obsahu pak používají technologii XML3D, která obohacuje formát HTML o třetí rozměr, a prohlížeč je tak schopen nativně renderovat 3D scény. „Právě díky integraci s HTML by s 3D obsahem neměl mít větší problémy žádný webový programátor“ říká Slusallek.

Vědci by chtěli vlastní verzi prohlížeče Firefox s technologií RT Fact uvolnit v horizontu příštích dvou týdnů. Slusallek by chtěl docílit toho, aby se o jejich technologii začalo zajímat i World Wide Web konsorcium (W3C), které je zodpovědné za vytváření webových standardů. Díky tomu by se tento nástroj mohl lépe dostat do povědomí dalších společností.