Hlavní navigace

Finální Opera 10.0 přináší tři velké novinky

2. 9. 2009

Sdílet

Včera společnosti Opera Software uvolnila finální verzi prohlížeče Opera 10, který se vyznačuje jak novými funkcemi, tak i změnami v ovládání. Přibližme si tedy, o jaké změny se jedná.

Finální Opera 10 byla uvolněna týden po vydání release candidate verze a předchozích třech betách. K dispozici je zatím pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux ve více než 40 jazycích a podporován je i nejnovější systém od Applu Snow Leopard. Společnost Opera již informovala, že další verze ponese označení Opera 10.10 a bude již obsahovat mimo jiné technologii Opera Unite, která ve finální „desítce“ díky pokračujícímu vývoji zatím není přítomna (nicméně v některých testovacích buildech ji bylo možné nalézt již od verze beta 2).

O hlavních novinkách jsme se zmiňovali již v souvislosti s testy beta verzí, první je spojena s kompresní technologií Opera Turbo, která umožňuje zvýšit rychlost přenášených dat na pomalých linkách, i když za cenu určité ztráty kvality např. u grafických prvků. Další změnou je nový způsob práce s panely, se kterými lze velmi široce manipulovat, umisťovat je do stran či spodní části obrazu a Opera 10 také při najetí myší pro lepší orientaci ukazuje náhledy všech otevřených panelů. Třetí výraznou změnou je přepracované uživatelské rozhraní, které vzniklo ze zpětné vazby uživatelů na otázku o hlavních nedostatcích současných prohlížečů. Kromě těchto nových vlastností pak Opera 10 disponuje celou řadou drobnějších úprav a také rychlejším enginem Presto ve verzi 2.2.

Jon von Tetzchner, CEO společnosti Opera, k příležitosti vydání nové verze prohlížeče Opera 10 prohlásil, že s problémem pomalého připojení se občas setkává téměř každý z uživatelů a nová verze Opery rozhodně stojí za zkoušku, protože je to řešení tohoto problému, které je navíc k dispozici zcela zdarma. Také v našem redakčním testu jsme tuto funkcionalitu pozitivně ohodnotili s tím, že pro určitou uživatelskou skupinu tak Opera 10 získá výraznou konkurenční výhodu ve srovnání s jinými browsery.

Podle průzkumů americké společnosti NetApplications je podíl Opery na trhu s webovými prohlížeči 2,1 %, dle irské společnosti StatCounter by mělo jít o 2,7 %, což tento prohlížeč řadí na páté místo a jeho podíl dlouhodobě roste jen velmi pomalu. Bude tedy zajímavé sledovat, zda nové funkce Opery 10 přilákají další uživatele a také jak se změní podíly prohlížečů v EU v souvislosti s uvedením Windows 7, které budou disponovat obrazovkou pro výběr prohlížeče, který uživatel preferuje.

Byl pro vás článek přínosný?