Hlavní navigace

Microsoft zasadil tvrdou ránu Intelu, končí s Itanii

6. 4. 2010

Sdílet

Společnost Microsoft informovala o ukončení podpory high-endových čipů Itanium od Intelu a ve svých budoucích produktech, včetně Windows Serveru s jejich podporou už nepočítá.

Informaci přinesl Dan Reger, produktový manažer Microsoftu na weblogu serverové divize Microsoftu. Podpora procesorů Itanium navíc skončí nejen spolu s Windows Serverem 2008 R2, ale i spolu s produkty SQL Server 2008 R2 a Visual Studio 2010. Následně tento krok potvrdil i mluvčí Microsoftu.

Tato zpráva je pro Intel poměrně nepříjemná, protože ten se snaží bojovat za širší využití svých 64bitových procesorů u výrobců serverů a nedávno uvedl na trh po několika odložení nové čtyřjádrové verze Itania s kódovým označením Tukwila. Microsoft navíc není jediný, kdo s podporou těchto procesorů ve svých budoucích produktech už nepočítá, neboť již v letošním lednu ohlásila podobný tah i společnost Red Hat.

Podle Nika Simpsona, analytika společnosti Burton Group, není náhoda, že Microsoft ohlásil svoje rozhodnutí o konci podpory Itania ve stejném týdnu, kdy Intel uvedl nové výkonné serverové čipy Xeon řady 7500, které přinášejí high-endový výkon, funkce a hlavně spolehlivost, jež byla dříve doménou právě řady Itanium. Právě spolehlivost byla podle Simpsona hlavním důvodem podpory procesorů Itanium, ovšem počet licencí prodaných pro Itanium je nesrovnatelné s počtem x86 a x64 licencí, takže rozhodnutí o ukončení podpory Itania nebylo zas tak obtížné.

Podobně argumentuje i zmíněný Dan Reger, podle kterého se již klasické x86 procesory s podporou 64bitových instrukcí vyvinuly natolik, že přináší škálovatelnost a spolehlivost, nutnou i pro nejkritičtější aplikace a dřívější role Itanií tak ztrácí na významu.

Microsoft bude pokračovat s mainstreamovou podporou pro systémy s procesory Itanium do července 2013 a rozšířená podpora pak bude podle Regera trvat ještě dalších 5 let. Intel měl ještě ve svých plánech uvedení dalších dvou generací Itanií s kódovým označením Poulson a Kittson, ovšem je otázka, zda tento krok nezmění jeho plány, neboť oznámení Microsoftu je pro další existenci platformy Itanium klíčové. Společnost HP, která na procesory Itanium vsadila poté, co ukončila vývoj vlastních procesorů PA-RISC, zatím opakovaně potvrdila rozhodnutí ve výrobě systémů s těmito čipy pokračovat. Nejvíc jsou totiž procesory Intel Itanium osazovány do systémů s unixovým operačním systémem HP-UX, který je pro tyto procesory přímo navržen, podobně také jako operační systém OpenVMS. Například GCOS nebo Suse Enterprise Linux od Novellu ovšem již podporují i x64 procesory, což může i v těchto případech urychlit ukončení podpory Itanií, dodává Simpson. Podle něj nelze vyloučit, že i HP po uvolnění nových Xeonů 7500 na trh přehodnotí svoje plány a je možné, že se rozhodně přeportovat HP-UX nebo OpenVMS pro platformu x86-x64.

Byl pro vás článek přínosný?