Hlavní navigace

Pět důvodů, proč Chrome OS bude (možná) propadákem

22. 11. 2009

Sdílet

Operační systém Chrome se tento týden dostal do popředí pozornosti, když se Google rozhodl zveřejnit jeho první oficiální ukázky. Má však celý tento poprask okolo něj vůbec nějaký reálný základ?

Ke zveřejnění prvních oficiálních náhledů OS Chrome došlo tento týden na tiskové konferenci, kterou Google uspořádal ve svém areálu v kalifornském Mountain View, a první reakce ze strany běžných uživatelů jsou zatím spíše pozitivnějšího rázu. Je však k tomuto přijetí nového operačního systému vůbec nějaký důvod?

Google je Google. Pokud jde o jeho webové aplikace a služby, zdá se, že disponuje schopnostmi bájného krále Midase, který vše, čeho se dotkl, proměnil ve zlato. Není ovšem vůbec zaručené, že jeho schopnosti budou účinkovat i tentokrát. Zde je pět důvodů, proč se OS Chrome nakonec nesetká s úspěchem.

1. Ne všechno běží v cloudu
Podnikání Googlu je limitováno jeho pohledem na svět, který je web-centrický a zaměřený na cloud computing. Jistě, nástroje jako jsou Picassa či Flickr disponují některými funkcemi pro úpravu fotografií, přesto však nejsou schopni nahradit osvědčený Adobe Photoshop.

To je jen jeden příklad toho, že existují aplikace, jejichž spouštění musí probíhat především lokálně. Operační systém, který je v podstatě jen o steroidy posilněným webovým prohlížečem designovaným pro použití v low-endovém netbooku, nebude schopen plně konkurovat jiným, již osvědčeným, systémům.

2. Cloud není vždy k dispozici
Abyste mohli spouštět všechny aplikace pomocí cloudu, musíte k němu být připojeni. Míst pokrytých bezdrátovým připojením Wi-Fi sice přibývá, přesto jich je stále velmi málo.

Dobrým příkladem je letadlo. Některé aerolinky již začínají nabízet připojení k bezdrátové síti během letu, obvykle však za nemalý poplatek. Díky tomu tak používání netbooku s OS Chrome během letu postrádá svůj účel.

3. Hry
Jednou z hnacích sil ve vývoji hardwaru a prodejů PC jsou hry. Nikdo nepotřebuje grafickou kartu za desítky tisíc korun, aby ji posléze používal k práci se sadou Microsoft Office, a reproduktorový systém 5.1 je pro kontrolu emailu trochu zbytečný.

Jistě, existují i hry na internetu. Jsou jich tisíce. Uživatelé sociálních sítí jako je Facebook marní hodiny času hraním Mafia Wars a Farmville. Ovšem Farmville není Spore. Nároční hráči potřebují čistou koňskou sílu, kterou nabízí právě počítač.

4. Webový prohlížeč Chrome
Webovému prohlížeči Chrome se pozornosti dostalo jen v omezené míře. Obdržel pár dobrých recenzí a ve vysoce konkurečním trhu s prohlížeči se neztratil.

To je jistě obdivuhodné, plány svého tvůrce však nesplnil. Pro IE ani Firefox nepředstavuje absolutně žádnou hrozbu. Podobný vývoj se dá tedy předpokládat i u stejnojmenného OS, jehož nástupem na trh se systémy Windows či Mac určitě nepoloží.

5. Většinu z toho je již nyní možné dělat zadarmo
Google nemá v úmyslu nabídnout OS Chrome jako bezplatnou aplikaci, jako tomu je u většiny jeho současných produktů. Plán je takový, že Chrome by se na netboocích jako předinstalovaný systém měl objevit koncem roku 2010. Již nyní však můžete dělat většinu, ne-li všechno, z toho, co Google v případě svého OS Chrome slibuje. Současní uživatelé netbooků s Windows 7 či Linuxem se k většině produktů Googlu a dalším online aplikacím mohou připojit již nyní.

Netbookům se podařilo úspěšně vytvořit alternativu k low-endovým PC a již dnes disponují web-centrickými schopnostmi. Není tedy důvod, proč bychom se měli radovat z toho, že za rok budeme moci dělat totéž, ale v uzavřeném rozhraní prostřednictvím čtvrtého největšího webového prohlížeče.

Byl pro vás článek přínosný?