huttleworth tvrdí, že název Lucid Lynx (což by se do češtiny dalo přeložit jako bystrý rys – tj. šelma), který byl pro chystanou verzi Ubuntu zvolen, přesně vystihuje charakteristiku budoucí distribuce. Rys je predátor, který přesně ví, kdy a kde využít svoji příležitost. Ubuntu 10.04 má být tzv. LTS (Long Term Support) verze, která vychází jednou za dva roky a je určená zejména pro firemní sféru. Pro desktopovou verzi je garantována tříletá technická podpora a pro serverový systém dokonce pětiletá.
Sedmiminutové video k uvedení Ubuntu 10.04 najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=l02bhwofEqw
Hlavní vylepšení se mají týkat linuxového jádra a bootování, která se má extrémně zrychlit, podle dosavadních informací by měl systém naběhnout do pouhých 10 sekund. První dvě sekundy mají být určeny pro kernel a initramfs, další dvě na iniciování jednotek a ovladačů. Pátá a šestá sekundy je věnována zavádění X.org serveru a poslední čtyři sekundy mají sloužit pro pracovní plochu (manažer oken a souborů) a pro další služby.
Desetisekundového bootování by navíc má být dosažitelné na netboocích s procesory Atom, ovšem při využití solid state disku. Doba startu s běžným pevným diskem nebyla zveřejněna. Na rychlejších počítačích se SSD pak může být doba startu systému ještě o několik sekund kratší.
Rychlejší start by měla nabídnout i nejbližší chystaná verze Ubuntu 9.10 Karamic Koala, jejíž vydání je naplánováno na 29. října. Nicméně v tomto případě nepůjde jistě o takové rekordní časy jako v případě Lucid Lynxu, kterého se dočkáme v roce 2010.
Zdroj: IT News.sk