Hlavní navigace

Výrobci čipů plánují přechod na 28nm technologii

23. 2. 2010

Sdílet

Potřeba nízkých výrobních cen je v současnosti důležitější než kdy jindy a stala se nyní jednou z hlavních sil stojících za zlepšováním technologií.

Výrobci nejrůznějších čipů se proto začínají masivně přesouvat k 28nm technologii výroby, která je zlepšením 32nm procesu. Např. Xilinx, který vyrábí čipy pro telekomunikační zařízení, ohlásil, že počítá s uvedením prvního 28nm procesoru ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Podobná prohlášení učinily i společnosti Altera a STMicroelectronics.

Redukování velikosti tranzistorů v čipu snižuje energetické nároky čipů, zvyšuje výkon a redukuje náklady na výrobu, což jsou všechno důležité benefity pro přenosná zařízení. Co však některé firmy od přechodu na 28nm proces zatím odrazuje jsou vysoké počáteční náklady na zavedení této technologie a práce na prvních vzorcích, neboť zavedení může vyjít na desítky milionů dolarů a obnáší měsíce intenzivní práce.

Xilinx počítá s tím, že 28nm čipy přinesou energetickou úsporu kolem 50 % oproti předchozí generaci a sníží cenu o 33 %. Altera pak do svých připravovaných 28nm čipů hodlá zavést některé vlastní inovace, které budou reflektovat nejnovější trendy v computingu, jako je podpora HD videa, cloud computing, mobilní video, on-line ukládání dat a vysokorychlostní bezdrátové přenosy. Altera např. plánuje uvedení 28nm čipů s přenosovou rychlostní 28 Gb/s, jen zatím neupřesnila, kdy je chce uvést na trh.

Pro menší výrobce je vhodné využívat továren některého z gigantů, jako je např. TSMC, který již informoval, že pro některé svoje zákazníky začne vyrábět 28nm čipy během letošního roku a plánuje investovat rekordní 4,8 miliardy dolarů během roku 2010 do nových výrobních linek. ARM pak v minulém týdnu v Barceloně představil svůj první 28nm čip, který bude vyráběn v drážďanské továrně firmy GlobalFoundries.

Také Intel a Micron již začali vyrábět 25nm paměťové čipy flash, přičemž jde o první komerční nasazení této technologie. Samsung pak pracuje na 30nm technologii, kterou chce využít pro výrobu většiny paměťových čipů, které budou vyrobeny ke konci roku 2010. Výroba paměťových čipů je v praxi mnohem jednodušší, než je tomu u mikroprocesorů a komunikačních čipů, jež jsou výrazně komplexnější a náročnější na zpracování a snižování velikosti tranzistorů není u procesorů až tak snadné.

Byl pro vás článek přínosný?