Hlavní navigace

Síťová úložiště NAS umožňují nejen efektivní zálohování (3.)

28. 12. 2009

Sdílet

Zařízení typu NAS pro malé a střední firmy podporují značné kapacity pro ukládání a zálohování dat a nabízejí překvapivě širokou a pestrou paletu funkcí pro jejich sdílení a distribuci.

Dokončení včerejšího článku...

Qnap TS-439 Pro
Společnost Qnap patří mezi výrobce, kteří disponují širokým portfoliem systémů NAS s různou škálovatelností úložné kapacity a v různém provedení. Jeho nabídka sahá od jednodiskových síťových úložišť až po osmi diskové systémy v provedení s desktopovým šasi i do racku a dvou nebo čtyřdiskové modely jsou dostupné v provedení hot-swap i pro pevnou montáž disků. Můžete si tak vybrat vhodný model přesně podle požadavků a financí.

TS-439 Pro představuje model určený pro instalaci až čtyř 3,5“ disků a plně vybavený pro nasazení ve firemním prostředí. Mezi čtyřdiskovými systémy Qnapu reprezentuje tu nejvyspělejší a zároveň nejvýkonnější variantu založenou na procesoru Intel Atom, 1 GB RAM a linuxovém operačním systému, přičemž nabízí celou řadu zajímavých vlastností.

Z hlediska hardwarové konfigurace i softwarových služeb patří TS-439 Pro k nejlépe vybaveným NAS serverům v tomto testu. Nabízí hned dva gigabitové LAN porty, pět USB a dvě eSATA rozhraní, dvouřádkový alfanumerický displej a sérii stavových LED. Čtyři pozice pro disky jsou přístupné klasicky zepředu a disky se vkládají (a šrouby upevní) do speciálních zásuvek, jež můžete po zasunutí uzamknout a zabránit tak jejich náhodnému vyjmutí. Základní konfiguraci maximálně usnadní, jak je běžné, jednoduchý průvodce a poté již správu provádíte prostřednictvím dobře navrženého a poměrně intuitivního webového rozhraní, odkud jsou snadno přístupné všechny funkce a služby.

Podporovány jsou všechny základní úrovně RAID včetně 5 a 6, stejně jako RAID 5 + jeden náhradní disk. Hot-swap dovoluje on-line (za provozu) rozšíření kapacity v rámci existujícího RAID pole výměnou disků za větší a za pozornost stojí možnost on-line migrace (tj. změna) úrovně RAID.  Nadstandardní možnosti v rámci testovaných produktů pak nabízí podpora iSCSI. Samotný TS-439 Pro může fungovat současně jako NAS a iSCSI target (což je možné i u výše popsaných produktů). Navíc k němu můžete připojit až osm dalších iSCSI target zařízení dostupných v síti, přistupovat k nim centrálně přes Qnap jako k samostatným svazkům v NAS a nadefinovat si různá LUN pro zálohování souborových serverů nebo rozšířit jejich kapacitu.

V rámci služby iSCSI targetu je podporován také thin provisioning, který dovoluje přidělit různým aplikacím potřebné kapacity i nad rámec fyzicky dostupných zdrojů. Takto můžete efektivně a pružně alokovat dostupné kapacity v běžném provozu, kdy většiny aplikací maximální přidělený prostor nikdy nevyužije a špičky obvykle nenastávají současně.

Samozřejmostí je sdílení souborů pro platformy Windows, Linux, Unix i Mac a funkce souborového, FTP, webového či MySQL serveru. Nechybí ani obvyklé multimediální služby. K dalším funkcím patří zálohovací server, který s využitím klientského softwaru NetBak Replicator nabízí základní možnosti zálohování dat (na vyžádání i plánovaného); k tomuto účelu však můžete využít i běžné aplikace třetích stran.

Qnap poskytuje vysokou úroveň zabezpečení kritických dat. Kromě základních možností kontroly přístupu včetně synchronizace s Active Directory nebo podpory SSH a SSL totiž umožňuje také 256bitové AES šifrování na úrovni svazků, takže data budou zabezpečena i při odcizení disků. Kromě toho lze provádět i šifrovanou vzdálenou replikaci. Dalším pozitivním zjištěním byla úroveň výkonu, jakého systém dosahoval během testování. V konfiguraci se třemi disky v RAID 5 jsme dosáhli rychlosti 39 MB/s při zápisu a 63 MB/s během čtení.

Pokud vaše pozornost směřuje speciálně na čtyřdiskové systémy, stojí za to připomenout, že Qnap nabízí více variant levnějších produktů tohoto typu – bez hotswapu, levnější hot-swap verzi s nižším výkonem nebo pro 2,5“ disky. Konkrétně TS-439 Pro představuje v rámci této kategorie produktů velmi vyspělou variantu s vysokým výkonem a širokou škálou funkcí.

Qnap TS-809 Pro
Druhý zástupce značky Qnap je modelu řady 400 v mnoha ohledech podobný a stejně jako výše popsaný NAS patří k zařízením plně připraveným na prostředí firemních aplikací. Základní odlišností je počet pozic pro pevné disky – TS-809 Pro jich totiž poskytuje hned osm, což je nejvíc v tomto testu a pro Qnap to znamená i značný náskok před většinou výrobců tohoto typu NAS systémů vůbec. S výjimkou zhruba dvojnásobné výšky je ale svým účelně navrženým designem velmi podobný výše popsanému modelu.

Základní odlišností je hardwarová konfigurace – namísto úsporného procesoru Intel Atom je založen na CPU Core 2 Duo taktovaném na 2,8 GHz, který využívá 2 GB paměti DDR2. Pokud jde o softwarové a síťové funkce a služby, poskytuje TS-809 Pro prakticky totéž co výše popsaný model včetně možností RAID a virtuálního disku pro stohování více iSCSI zařízení v síti. Opět nabízí opět dvojici gigabitových síťových portů, které mohou pracovat v režimu vyvažování zátěže, nebo k připojení ke dvěma subsítím s různými IP adresami. K dispozici je pět USB, avšak chybí rozhraní eSATA. Coby tiskový server podporuje Qnap připojení až tří tiskáren (či multifunkčních zařízení) a jejich následné sdílení. Pro zálohování je dodáván software NetBak Replicator umožňující synchronizaci v reálném čase nebo zálohování podle plánu. Nechybí ani možnosti replikace do/z jiných NAS v síti (prostřednictvím Rsync) nebo kopírování souborů z USB disku i na něj.
Nechybí ani funkce dohledové stanice, která umožňuje připojit přímo k NAS až čtyři IP kamery Axis a zaznamenávat video data – podporována je přitom také detekce pohybu, což dovoluje redukovat objem uchovávaných dat.

NAS je vybaven také solidní funkcionalitou pro automatický monitoring, analýzu a reporting ke sledování stavu instalovaných disků (označovanou S.M.A.R.T.). S takto poskytovanými informacemi lze často už v předstihu odhalit nadcházející problémy a předejít poruchám disků. Jak je běžné, lze NAS přes USB propojit se záložním zdrojem pro zamezení ztrátě dat při výpadku proudu. Je přitom možné provést jak řízené vypnutí úložného zařízení, tak jeho uvedení do stavu stand-by v případě prudkých výkyvů v síti. Po obnovení dodávky energie nebo ustálení napětí je NAS automaticky spuštěn. Samozřejmostí je také funkce Wake-On-LAN, možnost nastavení doby provozu nebo pozastavení disků během nečinnosti.

TS-809 Pro se vyznačoval vyšším výkonem než „čtyřstovka“ (78 a 51 MB/s při čtení, respektive zápisu) i zbytek konkurence, jeho hardwarová konfigurace se ale odráží ve znatelně vyšší ceně, která poněkud vyčnívá nad ostatní testované produkty – s ohledem na škálovatelnost, výkon a nabízenou funkcionalitu však není přehnaná. Hledáte-li funkčně vyspělé síťové úložiště pro větší objemy dat, může být odpovědí tento Qnap TS-809 Pro s prostorem na osm SATA II disků.

Synology DS409
Posledním výrobcem zastoupeným v tomto testu je Synology, jehož nabídka NAS systémů je podobně jako v případě Qnapu velmi široká. Vzhledem k zacílení na firemní zákazníky jsme z jeho portfolia vybrali dva produkty pro více disků. Tím menším je čtyřdiskový DS409, který je velmi dobrou ukázkou kombinace vyspělé funkcionality vyžadované v podnikovém prostředí a cenově velmi efektivního řešení. DS409 je standardně dodáván bez disků, můžete si tak vybrat modely odpovídajícími vašim potřebám – podporována je celková kapacita 8 TB. Disky jsou montovány „napevno“ a v tomto případě není podporována jejich výměna za běhu. Základní konfigurace serveru odpovídá zařízení nižší výkonnostní kategorie a k dispozici je pouze jediný gigabitový port – to vše zcela odpovídá jeho zaměření.

Softwarová funkcionalita je však velmi široká a z hlediska nabízených možností a správy je tento systém prakticky shodný s níže popsaným dražším a výkonnějším řešením DS509+. DS409 podporuje RAID 0, 1, 5 i 6 včetně možnosti kombinace RAID 5 napříč třemi disky a jednoho samostatného (rezervního) disku. Díky dvojici USB a eSATA rozhraní poskytuje možnosti další expanze a stejně jako ostatní čtyř a více diskové systémy jej lze využít také pro vytvoření IP SAN pro ukládání blokových dat. Správu uživatelských účtů v doméně a kontrolu přístupů klientů ke sdíleným zdrojům usnadňuje podpora Active Directory. Podporovány jsou všechny běžné síťové protokoly včetně zabezpečeného FTP přes SSL/TLS či HTTPS a k souborům na DS409 můžete přistupovat i přes webové rozhraní. Pro zálohování klientských PC je dodáván solidní program Synology Data Replicator 3 a kromě toho lze provádět také lokální zálohu NAS na externí USB/SATA disk nebo síťovou zálohu na jiný NAS v LAN, přičemž můžete využít také šifrování dat pomocí SSH.

Silnou stránkou produktové řady Synology jsou multimediální funkce zahrnující přehrávání zvuku i videa, správu fotografií, stahování souborů, UPnP, iTunes atd. K dispozici je ale také podpora síťových kamer pro dohled a webový server. Model DS409 během testování vykazoval průměrný výkon (23 MB/s během zápisu a 44 MB/S při čtení), vezmeme-li však v úvahu jeho poměr k velmi příznivé ceně a bohaté funkcionalitě, jedná se o velice zajímavý produkt pro široké vrstvy uživatelů. Hledáte-li levný NAS server pro čtyři disky s podporou RAID 5 či 6, Synology DS409 by určitě neměl ujít vaší pozornosti.

Synology DS509+
Z trochu jiného soudku už pochází druhý zástupce stejnojmenné značky, Synology DS509+, který v současnosti představuje vlakovou loď v nabídce síťových úložných systémů tohoto výrobce. Modely řady 500 do jeho portfolia poprvé přinesly alternativu nabízející hot-swap disky a první číslice jejich označení naznačuje, že jich do jediného NAS můžete nainstalovat až pět. DS509+ reprezentuje už druhou generaci těchto systémů a znamínko na konci naznačuje, že jde o model orientovaný na poskytnutí vysokého výkonu. Využívá procesor Freescale mpc8533 založený na architektuře PowerPC a taktovaný na 1,06 GHz spolu s 1 GB paměti.

SATA II disky jsou instalovány do uzamykatelných zásuvek a při použití 2GB modelů můžete dosáhnout kapacity až 10 TB. Oproti DS409 nabízí tento server už dva gigabitové síťové porty a srovnatelnou podporu úrovní RAID jako nižší model (0, 1, 5, 6) plus podporu přístupu k datům na blokové úrovni, pokud jej použijete jako iSCSI target.

Synology rozumí síťovým protokolům CIFS, NFS, AFP, FTP či Telnet/SSH a kromě schopnosti zpracování šifrovaného provozu nabízí DS509+ (stejně jako výše popsaný model) také jednoduchý firewall pro dodatečnou úroveň zabezpečení zejména v prostředí rozsáhlejší sítě. Možnosti zálohování jsou shodné jako u DS409 – možná je lokální či síťová záloha NAS a zálohování klientských PC – a totéž platí pro funkce sdílení médií a stahování souborů z internetu či webový server Apache s PHP a MySQL umožňující tvorbu a hostování webů, což je funkce pro malé a střední firmy jako dělaná. NAS podporuje také mobilní zařízení s platformami Windows Mobile Symbian a iPhone. Tiskový server dovoluje sdílet až dvě tiskárny. Server Synology lze využít také pro připojení dohledových IP kamer a záznam i prohlížení videa, opět i s podporou funkce detekce pohybu, již některé síťové kamery nabízejí.

Pochvalu si zaslouží velmi dobře navržené a snadno použitelné webové rozhraní (využívající Ajax), které je v tomto případě navíc lokalizováno do češtiny. Pokud nevyužijete synchronizaci s Active Directory, lze uživatelské účty a skupiny velmi jednoduše vytvářet a spravovat přímo v jeho prostředí a přidělovat jim příslušná oprávnění k přístupu ke sdíleným datům i k využití dostupných funkcí a úložných zdrojů (pomocí kvót). Správa napájení zahrnuje jak podrobné nastavení časového plánu provozu, tak monitorování UPS (výrobce APC) přes USB. Na případné problémy dokáže NAS správce upozornit prostřednictvím e-mailu nebo SMS.

Během testování se průměrný výkon pohyboval na velmi dobré úrovni – dosahoval okolo 58 MB/s při čtení a 41 MB/s při zápisu. Stejně jako v předešlém případě jde o funkčně bohaté zařízení, které navíc poskytuje velmi dobrý výkon a vysokou dostupnou kapacitu pro ukládání dat. Jednou z velmi příjemných možností, jež DS509+ (ale také DS409) nabízí, je dostupnost rozšiřujícího boxu DX5 – s jeho využitím lze kapacitu DS509+ zdvojnásobit na deset hot-swap disků bez toho abyste museli investovat do druhého serveru. Takto máte k dispozici škálovatelnost, která uspokojí i dosti náročné zákazníky při zachování rozumných nákladů.

Byl pro vás článek přínosný?