Hlavní navigace

EU posvětila spojení společností Oracle a Sun

22. 1. 2010

Sdílet

Oracle může slavit další úspěch. Evropská komise s konečnou platností schválila jeho plány na převzetí společnosti Sun Microsystems.

Obchod sice stále čeká na své prozkoumání v dalších jurisdikcích, například v Číně či Rusku, nicméně jeho schválení v tržním prostoru Evropské unie je možné považovat za velký úspěch, který by celý proces mohl urychlit.

Ve svém prohlášení k ukončení případu Evropská komise uvedla, že obchod podle ní nepředstavuje žádnou hrozbu pro hospodářskou soutěž. „Jsem přesvědčena o tom, že na všech trzích bude zachováno konkurenční a inovační prostředí. Sloučení společností Oracle a Sun má naopak potenciál oživit důležité nástroje a pomůže vytvořit nové a inovativní produkty“ řekla Neelie Kroes, komisařka pro hospodářskou soutěž.

Fúzí se Evropská komise, nejvyšší antimonopolní regulátor v EU, začala zabývat v listopadu loňského roku, kdy vyjádřila hlukové znepokojení nad tím, že by největší databázová společnost měla pod svá křídla získat open source databázový systém MySQL. Oracle však evropské úředníky nakonec obměkčil svým slibem, že technologii MySQL udrží při životě minimálně po dobu pěti let od uskutečnění obchodu.

Komise své rozhodnutí odůvodnila tím, že její obavy o budoucnost MySQL nakonec nebyly natolik závažné, jak původně předpokládala. „Vyšetřování ukázalo, že ačkoliv spolu Sun a Oracle soutěží v některých oblastech databázového trhu, nejsou si skutečně blízkými konkurenty“ uvádí se v oficiálním prohlášení. Vyšetření prý také dále ukázalo, že jiná open source databáze, PostgreSQL, by k MySQL mohla být spolehlivou alternativou a lze prý dokonce očekávat, že ji do jisté míry i nahradí.

Proti uskutečnění obchodu se od samého začátku postavilo velké množství běžných uživatelů i podnikových zákazníků. U Evropské komise proti fúzi loboval i Michael Widenius, jeden z původních tvůrců MySQL, který k tomuto účelu spustil i vlastní kampaň. Pod petici, která je součástí této kampaně, se do dnešního dne podepsalo již více než 35 tisíc příznivců. Více viz článek Kampaň za záchranu MySQL nabírá na obrátkách.

Byl pro vás článek přínosný?