Hlavní navigace

Nanotechnologie zvýší výkon procesorů stonásobně!

19. 3. 2008

Sdílet

V prosinci minulého roku jsme informovali, že společnost IBM představila novou technologii, pojmenovanou křemíková nanofotonika, která přináší revoluční pokrok v oblasti propojení jader čipů. Od té doby se podařilo IBM docílit dalšího pokroku v této technologii.

V prosinci minulého roku jsme informovali, že společnost IBM představila novou technologii, pojmenovanou křemíková nanofotonika, která přináší revoluční pokrok v oblasti propojení jader čipů. Více viz článek: Nová technologie přinese naprostou revoluci v oblasti mikroprocesorů.

Toto pondělí pak IBM ohlásila, že její vědci již postavili první miniaturní světelné přepínače, které mohou kontrolovat tok informací v podobě světla. Tyto přepínače, vyrobené nanotechnologií, jsou 100x menší, než lidský vlas a díky nim bude možné vyrábět čipy s vysokým výkonem a velmi malou spotřebou energie. Výkon nových čipů s touto technologií by pak měl vzrůst stonásobně!

Prostřednictvím této technologie bude možné bez problémů vyrobit superpočítač o velikosti dnešního laptopu, kde jádra čipů budou propojena světelnými vodiči místo běžných elektrických vodičů a v nich budou putovat světelné pulzy, přenášející informace. Počítače postavené na tomto principu by se mohly podle zástupců IBM objevit kolem roku 2020 a nové čipy v nich se budou vyznačovat nízkým vyzařováním tepla a spotřebou na úrovni běžné žárovky, zatímco dnes superpočítače spotřebují běžně tolik energie, jako například stovky domů.

IBM dále uvedla, že postavené světelné přepínače jsou tak malé, že se jich na jeden čtvereční milimetr vejde zhruba
dva tisíce, pokud se poskládají vedle sebe. Co se týká principů přenosu, po převodu signálu z elektrické podoby do optické se tyto přepínače jednoduše starají jen o směrování informací v rámci optické sítě, která propojuje jádra čipu.

Více informací o křemíkové nanofotonice lze najít v dřívějším článku na webu Computerworldu, který je zmiňován zde v úvodu.
Nenechte si ujít:
Průlomový objev: nová technologie neuvěřitelně zvýší výdrž akumulátorů!

Morph – nová koncepce od Nokie na bázi nanotechnologie

Další krok ve vývoji zobrazovacích zařízení - kontaktní čočky s čipem

Další revoluční objev z oblasti povolodičů využívající nanotechnologie je tady

 

Byl pro vás článek přínosný?