120 GB od Samsungu do kapsy

Pevné disky s označením S1 Mini o kapacitě 120 GB, s půdorysem jen o několik milimetrů větším než běžná platební karta a s váhou 91 gramů právě začala na český trh dodávat společnost Samsung. Na discích je již nahrán i software Auto backup umožňující snadné zálohování dat a SecretZone, chránící důležité soubory a data pomocí 128-256bitového šifrování.


  USB řadič (USB 2.0) S1 Mini je zabudován přímo do pevného disku, který je jádrem zařízení, což umožnilo dosáhnout velmi kompaktní velikosti. Technologie USB on-board snižuje podle výrobce i hmotnost zařízení a zmenšuje jeho spotřebu energie; úspornosti celého zařízení napomáhá i software, který disk přepne do úsporného režimu, jakmile není používán déle než 5 minut.

“Díky výraznému, dvacetiprocentnímu ročnímu nárůstu trhu s notebooky se externí pevné disky staly populárním a stále více žádaným médiem pro ukládání dat,” říká Tae-Yeop Oh, vicepresident pro marketing datových úložných zařízení společnosti Samsung Electronics. “Nová řada externích pevných disků značky Samsung je navržena pro náročné zákazníky, kteří požadují to nejlepší – nejvyšší kapacitu i spolehlivost a nejlepší design,“ dodává.

Disky S1 Mini byly oficiálně ohlášeny na konci loňského roku, na tuzemský trh přicházejí právě v těchto dnech. Zařízení jsou k dispozici ve čtyřech barevných variantách – klavírová čerň, sněhobílá, vínově rudá a čokoládová. Jejich přesné rozměry činí 62 x 87 x 15,5 mm. Koncová cena S1 Mini byla stanovena na 2 990 Kč včetně DPH.

Při rychlém testu v naší redakci jsme se zaměřili na snadnost použití a funkčnost i užitečnost dodávaného softwaru. Software Auto Backup umožňuje mimo jiné kompresi ukládaných souborů a uchování daného počtu předešlých verzí souborů. Standardně je zálohována složka Dokumenty přihlášeného uživatele, nastavit však pochopitelně lze zálohování libovolné oblasti disku či vybraného typu souborů. Zálohovat přitom lze ad-hoc nebo podle daného časového plánu, přičemž pokud se právě prováděné zálohování nezdaří, je realizováno při příštím připojení zařízení. Software SecretZone pak umožňuje snadno a rychle vytvořit na připojeném disku šifrovaný oddíl, díky čemuž lze na zařízení bez obav přenášet i citlivější data. Software jsme testovali pod Windows (XP), k dispozici je podle výrobce i pro Mac. Lze jej provozovat v několika jazykových variantách, mezi nimiž samozřejmě nechybí Angličtina a Němčina, český jazyk k dispozici není. Práce s S1 Mini i s dodávaným softwarem byla při našem testu zcela bezproblémová. 

S1 Mini rozhodně stojí za pozornost každého, kdo potřebuje malý externí pevný disk pro svůj notebook. A to nejen díky svým malým rozměrům, ale i díky reprezentativnímu provedení tohoto zařízení.

 Komentáře