3D tisk je výzvou především pro průmysl, tvrdí experti

O 3D tisku začalo mluvit jako o symbolu třetí průmyslové revoluce, jejímž hlavním motorem bude digitalizace průmyslové produkce a výroba věcí individuálně uzpůsobených potřebám a přáním každého zákazníka.

3D tisk je výzvou především pro průmysl, tvrdí experti


Podle Jana Škopíka z firmy 3Dfactories zaznamenal trh s 3D technologiemi zájem u mnoha různých skupin odběratelů. „Nejvýznamnějšími odběrateli v Česku jsou školy zaměřené na technické obory a vývojová oddělení průmyslových podniků, jako jsou například slévárny, či výrobci různých součástek,“ tvrdí Škopík.

Na odbyt jdou prý dobře i domácí 3D tiskárny, které si v aktuální módní vlně pořizují například modeláři, hobby shopy či domácí kutilové.

3D tisk se v současnosti v ČR využívá v průmyslu hlavně k testování a výrobě prototypů, na kterých si výrobci ověřují například ergonomii či funkční vlastnosti nových modelů. Velký potenciál nicméně tkví ve výrobě jednoúčelových 3D tiskáren na míru pro konkrétní průmyslové provozy.

Podle Škopíka velké firmy poptávají tyto technologie již dnes. „Zájem o jednoúčelové stroje se neomezuje jen na průmysl, ale i na stavebnictví. Nedávno jsme například řešili možnosti 3D tisku formy na betonové tvárnice pro stavební firmu,“ dodává Škopík.

Podle studie společnosti Freedonia bude světová poptávka po 3D tisku růst meziročně o 20 % až do roku 2017, kdy má celosvětový trh s 3D tiskem dosáhnout objemu 5 miliard dolarů.

Odhady konzultační firmy Wohlers Associates pak dokonce mluví o trhu s 3D tiskárnami a 3D výtisky o objemu 10,8 miliard dolarů v roce 2021. V roce 2012 přitom společnost Wohlers odhadla skutečnou velikost trhu s 3D tiskem na 2,2 miliardy dolarů.

Podle odborníků bude nárůst trhu generován právě praktickým využitím 3D tiskáren v průmyslové výrobě koncových součástek a finálních produktů.

 Komentáře