40gigabitový přenos dat nabízí jako první v Česku Cesnet

Sdružení Cesnet úspěšně otestovalo 40Gb/s technologii na síti Cesnet2, a to na její optické přenosové síti DWDM mezi Prahou a Brnem, a to jak na přímém optickém kanálu Praha-Brno (tj. 299 kilometrů), tak i na delším optickém kanálu vedoucím mezi Prahou a Brnem přes Hradec Králové a Olomouc (462 kilometrů).


Ověření funkčnosti a bezchybnosti spojení bylo hlavním cílem testu. Cesnet chtěl ověřit, jestli v budoucnu může s takovou kapacitou počítat i v reálném provozu, přičemž s nasazením této technologie v reálném provozu počítá už v příštím roce.
Během testování odborníci porovnávali dva typy 40Gb rozhraní s různými modulacemi: prvním párem rozhraní bylo 1OC768-ITU/C (ODB modulace, rozhraní WDMPOS, maximální dosah cca 1 000 kilometrů) a druhým 1OC768-DPSK/C (DPSK+ modulace, rozhraní WDMPOS, dosah cca 2 000 kilometrů). Ve druhém případě šlo o nejnovější typy rozhraní pro směrovače řady CRS-1 vyvinuté firmou Cisco, které jsou v současnosti zřejmě jedinými dvěma dostupnými exempláři na světě.
Páteřní síť Cesnet2 využívá směšovač Cisco CRS-1/16. Ten podle provozovatele umožní masivnější využívání pokročilých síťových technologií a v budoucnu také zvýšení přenosových rychlostí na 40 Gb/s a posléze až na 100 Gb/s. CRS-1/16 umožňuje škálovat kapacitu sítí na novou úroveň a provozovat služby dat, hlasu a videa nové generace po konvergované IP síti.Komentáře