Anketa o nejlepší open source projekty v ČR má své vítěze

Služba Jabbim se stala projektem roku v anketě Czech Open Source 2009, oceňující nejlepší počiny z oblasti open source za uplynulý rok. Výsledky ankety byly vyhlášeny minulý čtvrtek v rámci odborné konference IT09. Loňský úspěch zopakovala akce LinuxExpo a blog PHP triky.


Ve čtvrtek 4. června 2009 byly vyhlášeny výsledky ankety Czech Open Source 2009, oceňující nejoblíbenější projekty české open source scény. Soutěžilo se celkem v šesti kategoriích – Projekt, Software, Akce, Osobnost, Firma a Blog – přičemž v každé z kategorií hlasovala jak odborná porota, složená ze zástupců české linuxové komunity, tak široká veřejnost. Anketu již počtvrté uspořádal server Root.cz.

Cílem ankety je popularizace myšlenky open source a ocenění konkrétních tuzemských projektů, které si zaslouží pozornost uživatelů. Hlasování probíhalo ve dvou fázích. Nejprve mohla veřejnost nominovat své oblíbené projekty, pět nejčastěji nominovaných v každé z kategorií potom postoupilo do hlavního hlasování. Výsledky byly vyhlášeny na závěr odborné konference Internet a technologie 09, pořádané sdružením CZ.NIC.

Nejúspěšnějším projektem se stal Jabbim, služba rychlého doručování zpráv mezi lidmi, využívající technologii komunikačního programu Jabber. Získal cenu Projekt roku v hlasování veřejnosti, Software roku v hodnocení poroty a své vítězství završil získáním ceny pro absolutního vítěze za nejvíce získaných hlasů bez ohledu na kategorie.

Oproti loňskému roku si prvenství udržel jen veletrh LinuxExpo, a to v obou žebříčcích kategorie Akce, a blog PHP triky Jakuba Vrány v hlasování veřejnosti. Nově se letos mezi veřejností dokázal prosadit software FreeRapid Downloader, porotu zase zaujal například projekt Ubuntu.cz.

Mezi významné osobnosti open source světa zařadila veřejnost v tomto ročníku Jana Pinkase a odborná porota zase Ivana Bíbra. Nejlepšími českými firmami v oblasti otevřených řešení jsou podle výsledků ankety společnosti Seznam.cz a Novell.Komentáře