App Engine od Googlu vstupuje do placené fáze

Společnost Google chce zavést nové vyúčtování služeb pro vývojáře využívající jeho App Engine, hostingové služby pro webové aplikace. Základní varianta však zůstane i nadále bezplatná.


Až dosud bylo úložná kapacita App Engine zdarma, ovšem vývojáři měli přístup jen k asi 40 hodinám CPU času denně a k tomu 500 MB místa pro aplikaci a celkový datový tok max. 10 GB.
„Naším cílem je vývojářům, jenž chtějí jít nad rámec zmíněných limitů, dát možnost si za použití více zdrojů zaplatit" komentoval změny ve službě App Engine Pete Koomen, produktový manažer v Googlu. Vývojáři si tak nyní mohou připlatit 10 centů za každou další hodinu CPU, 10 centů za GB příchozích dat, 12 centů za GB odchozích dat, a 15 centů za GB úložného prostoru měsíčně. Společnost také zdvojnásobí úložnou kapacitu bezplatného účtu a to na 1 GB.
„Základní App Engine bude vždy zdarma a bude dostupný všem zájemcům," píše Google na svém blogu. „Nicméně v průběhu posledních deseti měsíců jsme učinili mnoho kroků pro zlepšení výkonu a stejně tak jsme si uvědomili, jak moc jsme v našich odhadech ohledně základních kvót byli konzervativní. Během následujících devadesáti dnů tak chceme tyto kvóty zredukovat.
Podle Koomena je v současné době na službě App Engine postaveno více než 45 tisíc aplikací. Mezi nimi je třeba i aplikace BuddyPoke, OpenSocial projekt s více než 30 miliony uživateli či služba Lingospot týkající se vyhledávání obsahu.Komentáře