CeBIT: Nenaříkejte nad krizí, vyzval Arnold Schwarzenegger

Letošní, již třiadvacátý ročník CeBITu, probíhá od 3. do 8. března tradičně na výstavišti v německém Hannoveru. Úvodního proslovu se ujal Arnold Schwarzenneger spolu s Angelou Merkelovou.


Ani tento veletrh informačních a komunikačních technologií se sice nevyhnul důsledkům současné globální ekonomické krize, neboť letos přijelo vystavovat pouze 4 300 firem (z toho 200 je nových, zbytek se již zúčastnil i v předchozích letech) ze 69 zemí, což je nejnižší počet v této dekádě a například v nejúspěšnějším roce 2001 zde bylo možné najít přes 8 000 vystavovatelů a také vystavovací plocha letos činila 200 000 oproti loňským 240 000 metrům čtverečním.

Nicméně i tento výsledek je vzhledem k aktuální situaci hodnocen komentátory jako úspěšný a důležité je, že je zde k vidění zde řada zajímavých řešení a technologií a také je možné vyslechnout řadu odborných přednášek.

Jak již bylo zmíneno, úvodní proslov letošního CeBITu měl kalifornský guvernér a bývalá hvězda akčních filmů Arnold Schwarzenegger, který v něm zdůraznil význam technologií pro rozvoj a vyzval k tomu přestat naříkat nad ekonomickou krizí a zaměřit svůj pohled na budoucnost. S ním do Hannoveru přijela i padesátka kalifornských firem, které chtějí v Německu hledat obchodní kontakty a zakázky (právě Kalifornie totiž je letos partnerskou zemí CeBITu). Schwarzeneggera pak při slavnostním úvodu doplnila i německá kancléřka Angela Merkelová.

Podobně jako v loňském roce, i letos CeBIT výrazně rozvíjí téma zeleného IT, které se dostává do středu zájmu nejen kvůli ekologickým důsledkům, ale stále více i pro úspory nákladů na provoz. Své produkty zaměřené hlavně na úsporu energie zde proto prezentuje řada velkých výrobců a dalším významným trendem na CeBITu pak je tzv. webciety, neboli internetová společnost, což je fenomén vzniklý z rozvoje technologií Webu 2.0 a jejich společenských vlivů. Prostor je ale také věnován specializovaným akcím spojeným s trendem elektronického zdravotnictví (eHealth), digitalizace a mobility či bezpečnosti ICT.Komentáře