Zdravotní péči založenou na nejmodernějších IT řešeních slibuje IBM

Global Healthcare Centre of Excellence, kompetenční centrum pro oblast zdravotnictví, otevřela ve Francii firma IBM. Podle ní bude středisko pomáhat navrhovat a vytvářet řešení pro zdravotnictví, která zlepší poskytování péče, prognózu a prevenci chorob a umožní chytřejší péči o zdraví jednotlivců.


Centrum se bude soustředit zejména na analytické technologie pro zdravotnictví, business intelligence, elektronické lékařské a zdravotní záznamy, správu identit a jednotnou komunikaci. Středisko bude rovněž poskytovat prototypování napříč oblastmi jako jsou RFID, telemedicína, regionální a národní zdravotnické portály, telematika a mobilní aplikace.
Specialisté centra poskytnou zájemcům mimo jiné odbornost v oblastech výzkumu, návrhu a řešení elektronických lékařských záznamů, analýzy zdravotnických informací, business intelligence a řešení orientovaná na pacienta, přičemž do činnosti se může zapojit až 4 000 odborníků IBM na IT ve zdravotnictví a zdravotnické procesy.
Centrum bude také prezentovat řadu ukázek řešení znázorňujících různé scénáře ve zdravotnictví. Díky aplikacím určeným pro domácnost, ordinaci praktického lékaře, nemocnici a záchrannou službu, které jsou přizpůsobené prostředí Centra, si návštěvníci budou moci na vlastní kůži vyzkoušet reálné situace a udělat si tak představu o fungování chytřejších systémů, k jejichž vývoji se mohou připojit.
Kromě toho IBM v Evropě pracuje na zdravotnických inovacích ve své Výzkumné laboratoři Curych. Vědcům v Curychu se podařilo vyvinout Anatomic and Symbolic Mapper Engine (ASME), který umožňuje lékařům pohybovat se ve 3D virtuální mapě lidského těla a graficky přistupovat k lékařským informacím. Technologii ASME v pilotním provozu v současnosti testuje nemocnice Thy-Mors v severním Dánsku.Komentáře