Cloud computing je naší výzvou, tvrdí IBM i Sun

Hned dvě významné firmy - IBM a Sun - oznámily, že se hodlají mnohem více zaměřit na model cloud computingu, tedy na software a služby provozované v síti.


Hned dvě významné firmy - IBM a Sun - oznámily, že se hodlají mnohem více zaměřit na model cloud computingu, tedy na software a služby provozované v síti.
Nové služby, které mají firmám různých velikostí pomoci začít využívat model cloud computingu a jež představila IBM, zahrnují tři základní projekty. Jde o oborově specifické poradenské služby, kdy konzultanti pomocí ekonomického modelu vyhodnotí celkové náklady na vybudování soukromého cloudu, případně na přesun dat a aplikací do veřejného nebo hybridního cloudu, dále o služby technologického poradenství, návrhu i implementace, a konečně o zajištění bezpečnosti (cílem je vypracovat novou architekturu, která zajistí ochranu cloudu před hrozbami a bezpečnostními chybami). Z prvotních průzkumů IBM přitom vyplývá, že organizace mají zájem využívat jak veřejné, tak i soukromé cloudy.
Sun zase založil novou divizi Cloud Computing, vyčlenil pro její práci stovky inženýrů a také najal jako jejího CTO Lew Tuckera, který stojí za on-line řešením AppExchange firmy Salesforce.com. Podle svého vyjádření navíc myšlenku cloud computingu prosazoval již dříve v rámci prodeje výpočetního času na časové bázi (CPU per hour), což pokládá za ranou fázi tohoto modelu.
Sám Sun vidí tři úrovně cloud computingu - na nejvyšší úrovni jsou systémy typu SaaS (třeba Salesforce.com CRM), pod nimi pak vývojové platformy pro cloud computing (třeba Google App Engine) a konečně infrastrukturní služby (jako je třeba EC2 od Amazonu), přičemž má ambice působit coby dodavatel pro poslední dvě jmenované části, na té infrastrukturní chce prý nabízet i vlastní služby. Na trh s cloud computingem přitom vstupuje se svými tradičními technologiemi jako OS Solaris OS, databáze MySQL, virtualizační software xVM nebo souborový systém ZFS.Komentáře