Koogle: Internetový vyhledávač pro ortodoxní židy

V Izraeli odstartoval nový projekt internetového vyhledávače, určeného pro ortodoxní židy. Ten nese označení Koogle a vyznačuje se mj. cenzurou stránek, které by mohly jeho uživatele urazit.


Na rozdíl od podobných praktik omezujících přístup na některé stránky či celé weby známých např. z Číny je však Koogle za zmíněnou cenzuru naopak oceňován.

Za projektem nestojí internetový gigant Google, jak by se mohlo podle názvu zdát, ale byl vyvinut přímo v Izraeli a Yosi Altman, člen vývojového týmu, konkrétně tvrdí, že stránka má napomoci např. ortodoxním rabínům při hledání informací pro svoje působení. S jejich podporou a konzultacemi byl také údajně vyhledávač vyvíjen.

Nový prohlížeč Koogle je dostupný z adresy www.koogle.co.il a komunikuje výhradně v hebrejštině, texty jsou psané zprava doleva a stránky de facto cenzurují obsah, který by mohl být pro uživatele nevhodný. Jedná se hlavně o stránky se sexuální tématikou. Nestraní se ovšem zobrazování reklamy, protože jsou na něm umístěny bannerové pozice pro komerční inzerci (viz screenshot vlevo).

Koogle také nepracuje během soboty, což je pro ortodoxní židy den odpočinku a mají dovoleno jen určité omezené spektrum činností. Jaký search engine Koogle využívá, kdo jeho vývoj financoval, případně jestli spoléhá jen na svoji vlastní databázi indexovaných stránek, nebylo zveřejněno.Komentáře