Rock, 16jádrový čip pro servery od Sunu, bude dostupný už po prázdninách

Na podzim bude uveden na trh 16jádrový procesor Rock firmy Sun Microsystems. Potvrdili to představitelé výrobce.


Novinka bude disponovat oproti předchůdcům jako třeba UltraSparc T2, což je dosavadní nejvýkonnější čip Sunu, přepracovaným designem podporujícím více vláken a bude mít i více jader (zmíněný UltraSparc T2 jich má jen osm). Rock je určen pro servery střední třídy a je optimalizován pro provoz aplikací intenzivně pracujícícm s daty - třeba databází.
„Procesor je v současnosti v různých stádiích odlaďování. Jsme už ale velice blízko jeho uvedení na trh," říká John Fowler, výkonný vicepresident firmy Sun. Fowler však neupřesnil přesný čas uvedení produktu na trh, pouze se omezil na konstatování, že po prázdninách budou už dostupné servery s tímto procesorem. Rock měl být působně uveden na trh už vloni, avšak Sun se rozhodl jeho prodej odsunout zhruba o rok.
Sun v současnosti nabízí v oblasti midrange serverů jako výkonný model například čtyřprocesorový server Sparc Enterprise T5440, jenž je osazen právě čipy UltraSparc T2. Rock bude podle Fowlera pozivován do řešení postavených právě nad zmíněnou řadu.Komentáře