Adobe odtajnila další plány s platformou Flash

Další rozvoj své platformy Flash oznámila firma Adobe. Kromě jiného předvedla Flash Player 10.1, jež bude dostupný na více platformách jako třeba Google Android nebo BlackBerry RIM, dále novou HTTP technologii streamování videa distribuovaného na platformě Flash, předvedlo připravované funkce softwaru AIR 2.0 či zpřístupnilo nové služby pro spolupráci.


Software AIR 2.0, runtime prostředí platformy Flash pro distribuci webových aplikací mimo prohlížeč, bude k dispozici v betaverzi už koncem tohoto roku, a mimo jiné poskytne vývojářům více možností, jak využít operační systémy - jako je například lepší podpora pro velkokapacitní paměťová zařízení, síťová spojení peer-to-peer nebo pro sítě UDP.

Na webu Adobe Labs byla zveřejněna druhá beta verze programu Flash Builder, založeného na open source frameworku Flex. Obsahuje sadu nových funkcí, umožňující rychlý vývoj bohatých internetových aplikací (RIA) – jde například o nové funkce pro editaci a testování kódu, byla zjednodušena konektivita ke službám v jazyce Java nebo vylepšena schopnost práce s komponentami nového frameworku Flex „Spark“, které umožňují vetší produktivitu pracovních postupů mezi návrháři a vývojáři a lepší přizpůsobení vzhledu aplikací RIA.

Navíc je program Flash Builder integrovaný s novou sadou LiveCycle Enterprise Suite 2, což umožňuje vývojářům snadněji vytvářet aplikace RIA pro podnikové prostředí a připojit se k podnikovým informačním systémům.

Současně byla také vydána druhá betaverze programu Flash Catalyst, která umožňuje návrhářům bez programování rychle vytvářet přívětivá uživatelská rozhraní a interaktivní obsah. Mezi nové funkce patří možnost snadno přidat do projektu video s vlastními ovladači přehrávání, přidávat zvukové efekty umožňující poskytnout uživatelům další zpětnou vazbu, zahrnout ovladače náběhu a doběhu dovolující vytvořit plynulejší pohyb, a možnost kromě výstupu SWF také exportovat projekty, které běží mimo prohlížeč pomocí runtime

Adobe také zveřejnilo plány přidat k platformě Flash podporu nového protokolu pro distribuci médií se streamováním HTTP, včetně začlenění ochrany obsahu řízené softwarem Flash Access 2.0. HTTP technologie s kódovým názvem Zeri bude podle Adobe představovat otevřený formát založený na standardech. Poskytne vydavatelům obsahu, distributorům a partnerům nástroje, které potřebují k využití infrastruktury HTTP k distribuci médií v prostředí Flash Player 10.1 a AIR 2.0 na různých zařízeních.

Technologie Zeri bude podporovat všechny dostupné kodeky médií a bude také podporovat distribuci vysoce kvalitních živých i nahraných médií s adaptivní rychlostí přenosu a síťovou podporou DVR v přehrávači Flash Player.Komentáře