Agregace tří pásem přináší v Česku propustnost mobilního internetu až 250 Mb/s

Operátor O2 v oblasti pražských Nových Butovic poprvé nasadil technologii 3CC (three-component-carrier aggregation). Ta umožňuje využít tří frekvenčních pásem 800, 1800 a 2600 MHz současně. Tak lze teoreticky dosahovat rychlostí mobilního internetu okolo 300 Mb/s a zároveň zvýšit kapacitu sítě.

Agregace tří pásem přináší v Česku propustnost mobilního internetu až 250 Mb/s


"V reálním prostředí, kde musí signál procházet přes překážky, odráží se nebo je tlumený, jsme v aplikaci DSL.cz naměřili rychlost mezi 230 a 250 Mb/s," říká Libor Pezinek, manažer měření kvality radiových sítí v O2, a dodává: "Do konce roku plánujeme nasadit 3CC i do dalších lokalit v Praze."

Technologii 3CC aktuálně podporují pouze telefony Samsung Galaxy S7 a S7 edge. "Po upgradu Samsung S6 edge+ na novou verzi operačního systému Android 6 by mělo 3CC fungovat i v tomto modelu," vysvětluje Pezinek.

O2 v průběhu roku 2016 prý chystá v Praze i dalších vylepšení sítě. Tento měsíc pokryl tunel Blanka internetem 4G LTE s rychlostí stahování až 40 Mb/s. Na více než polovině vysílačů navíc operátor letos doplní tzv. druhou kapacitní vrstvu.

„Tam, kde byl doposud vysílač pouze s frekvencí 800 MHz, dodáme 1800 MHz a naopak. Síť se celkově zahustí a zákazníkům to přinese rychlejší mobilní internet," dodává Pezinek.

Úvodní foto: Accenture


Komentáře