AirBank chce Cvaknutím změnit svět platebních karet

23. 1. 2024

Sdílet

Cvak Autor: AirBank

Tři banky se sjednotily pod velením AirBank a zapojily se do nového způsobu bezhotovostního placení. Systém Cvak nyní vyvinula a provozuje AirBank, ale postupem času ho chce vydělit do samostatné společnosti.

Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?

Cvak je prý ojedinělým platebním řešením a má přinést revoluci do bezhotovostního placení. V čem to spočívá? 

Obchodník si stáhne aplikaci Cvak a dostane k ní NFC čip s QR kódem a spáruje si aplikaci se svým libovolným bankovním účtem. V aplikaci pak jen naťuká částku k zaplacení a zákazník pípne svým NFC mobilem, případně naskenuje QR kód a zaplatí buď prostřednictvím aplikace banky, která službu podporuje nebo klasicky přes Google Pay/Apple Pay.

V čem je výhody oproti klasické bezkontaktní platbě kartou/mobilem?

NFC karta slouží místo klasického terminálu, avšak na rozdíl od něj nevyžaduje zapojení do elektrické sítě, samostatné připojení k internetu ani žádnou technickou montáž. Je skladná, snadno přenosná a již připravená k používání. A především obchodník platí za její využití fixní poplatek ve výši 0,8 % z transakce, zatímco u transakcí přes platební terminál je to výrazně více.

Současné běžně dostupné možnosti přijímání bezhotovostních plateb se obvykle vyznačují složitým systémem nejrůznějších poplatků. Často kombinují fixní a variabilní náklady, jsou vztažené k objemu tržeb a obchodník platí, i když službu nevyužívá. Především pro malé podnikatele je pak velmi obtížné se v celém systému orientovat a spočítat si náklady. Cvak tento složitý systém boří a nastavuje zcela jednoduchou a transparentní poplatkovou strukturu,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace Air Bank, v jehož týmu platební řešení Cvak vzniklo.

Při představení Cvaku jsme měl možnost si platbu vyzkoušet – a to jak pomocí bankovní aplikace tak přes klasickou kartu. Zatímco platba pomocí aplikace proběhla poměrně rychle – po pípnutí NFC stačilo vybrat způsob placení (karta/aplikace) a platbu potvrdit, platba pomocí karty uložené v Google Pay byla komplikovanější. 

Takže musel jsem pípnout, zvolit platbu Google Pay, pak vybrat jakou kartou z Google Pay chci platit a pak ještě v internetovém bankovnictví platbu znovu potvrdit. Dlouhé a komplikované. Je to prý proto, že se platba bere jako platba přes internet nikoliv platba kartou.

Ale chápu, že drobní obchodníci, na které služba cílí, mohou ve Cvaku kvůli nižším poplatkům a snadnější instalaci i provozu vidět velký bonus. Provozovatel Cvaku slibuje, že bude systém podporovat minimálně čtyři až pět let, kdyby se měl celý systém dostat do plusu a „určitě ho po dvou letech provozu nevypne.“

Platební řešení Cvak je již od začátku koncipované tak, aby se k jeho dalšímu rozvoji mohli připojit i ostatní hráči na trhu. Air Bank je ve vývoji řešení Cvak zapojená už od začátku, v průběhu roku 2024 se k projektu připojí také Fio banka, mBank a Moneta Money Bank.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Našli jste v článku chybu?