Akcionáři Applu: řešte závislost dětí na smartphonech

8. 1. 2018

Sdílet

Hedgeový fond Jana Partners a Důchodový systém pro učitele státu Kalifornie (CalSTRS) drží akcie Applu v souhrnné hodnotě asi 2 miliard dolarů. Ačkoliv tato částka představuje méně než procento všech akcií Applu, mají tito akcionáři za to, že reputace společnosti – a tudíž i její akcie – může klesnout, pokud firma tento problém nezačne řešit.

Dopis se odvolává na studii realizovanou Centrem pro média a zdraví dětí a univerzitou v Albertě. Podle této studie si 67 procent z více než 2 300 dotázaných učitelů myslí, že digitální technologie ve třídě ještě více odvádějí pozornost studentů.

Navíc podle 90 procent respondentů vzrostl v uplynulých třech až pěti letech (tedy v období, kdy tyto technologie houfně přišly do škol) počet studentů s emocionálními problémy, 86 % dotázaných pak má za to, že vzrostl i počet studentů se sociálními problémy.

Průzkum dále ukázal, že osmáci, kteří ve velkém využívají sociální sítě, mají vyšší pravděpodobnost depresí, a u těch, kteří tráví příliš mnoho času na elektronických zařízeních, je pak vyšší pravděpodobnost sklonů k sebevraždě.

„Průměrný americký teenager využívající smartphone dostává svůj první telefon v 10 letech a tráví na něm více než 4,5 hodiny denně (mimo SMS a hovory). Sedmdesát osm procent teenagerů si telefon kontroluje alespoň jednou za hodinu a 50 % uvádí, že se na svých telefonech cítí být závislými,“ píše se v dopise.

CalSTRS a Jana uvádějí, že možnosti rodičů jsou aktuálně omezeny na přístup typu všechno nebo nic – buďto „vypnout nebo umožnit plný přístup k různým nástrojům a funkcím.“ Volají po nových nástrojích a možnostech a chtějí vytvořit expertní komisi sestávající ze specialistů na vývoj dítěte i vzdělávat rodiče.

„Jako jedna z nejinovativnějších společností v historii technologií může Apple hrát definující roli a dát najevo [technologickému] odvětví, že věnovat zvláštní pozornost zdraví a vývoji příští generace je dobrý byznys i správná věc.“

Apple na dopis zatím neodpověděl.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?