AMD chystá nejvýkonnější procesor z řady Phenom II

Podle dostupných informací společnost AMD chystá rozšíření její řady procesorů Phenom II, určeno pro desktopy, o nový čtyřjádrový model X4 965 s frekvencí 3,4 GHz.


Konkrétně údaje o novém Phenomu unikly spolu se seznamem pro podporované procesory u nových základních desek společnosti ASRock, AMD zatím oficiální informace nezveřejnilo, takže cena a termín uvedení na trh nejsou dosud známé.

Nicméně uvedení rychlejšího modelu je logickým krokem, neboť zástupci AMD již v dubnu informovali o tom, že 45nm procesory Phenom II jsou schopné i s běžným chlazením vzduchem pracovat na taktovací frekvenci 3,8 GHz a s použitím tekutého hélia bylo možné dosáhnout ještě výrazně vyšších frekvencí. Více informací najdete v článku AMD: Phenom II X4 může pracovat až na frekvenci 7 GHz.

Dosud nejvýkonnější model Phenom II X4 955 postavený na architektuře K10 pracuje na frekvenci 3,2 GHz. Chystaný model X4 965 by pak měl mít s výjimkou taktovací frekvence parametry prakticky shodné s X4 955, neboť bude postaven na jádře Deneb s 6 MB L3 cache, TDP 125 wattů a bude určen pro socket AM3, což svědčí o tom, že bude podporovat paměti typu DDR3. Vyroben bude také pokročilou 45nm technologií a je pravděpodobné, že bude dodáván jako tzv. „black edition“ s odemčeným násobičem.

Nový Phenom X4 965 by měl být konkurencí nejen pro čipy Core2 Quad, s nimiž je výkonnostně srovnatelný při stejné frekvenci, nicméně díky svému vysokému taktu bude pravděpodobně schopný soupeřit i s pomalejšími členy rodiny Core i7.Komentáře