AMD předvádí na Computexu procesory Fusion

Společnost AMD na veletrhu Computex 2010 předvedla první veřejnou demonstraci procesoru AMD Fusion, který vyvíjí od akvizice ATI.


Rodina APU (Accelerated Processing Units) AMD Fusion má představovat zásadní posun v architektuře a schopnostech procesorů díky sloučení výkonnosti sériového výpočtového jádra a paralelního jádra pro zpracování grafiky do jediného čipu za účelem zvýšení výkonnosti úloh náročných na zpracování obrazu a dat, jež jsou v současném způsobu používání počítačů všudypřítomné.

Videozáznam demonstrace procesoru Fusion můžete shlédnout zde.

Rick Bergman, viceprezident a generální ředitel AMD Products Group, představil nadcházející trendy v počítačovém průmyslu: energeticky úsporné procesory kombinující CPU, GPU, zpracování videa a další akcelerační funkce v jediném čipu, jež zvládnou úkoly běžné při zpracování i nejnáročnějších zážitků pro uživatele – od video aplikací s HD rozlišením přes bohatá multimedia na internetu až po hry s DirectX 11.

„Digitální obsah s vysokými nároky na zpracování obrazových dat vytvářejí, sdílejí nebo na něj reagují stamilióny lidí mezi námi,“ řekl Rick Bergman. „Tato exploze v oblasti multimedií vyžaduje nové aplikace a nové způsoby, jak data řídit a pracovat s nimi. Video s nízkým rozlišením je potřeba převzorkovat, aby jej bylo možné sledovat na větších obrazovkách, filmy v HD se naopak musí ‚smrsknout‘ pro přehrávání na smartphonech a domácí videa zaslouží stabilizovat obraz a také jej vyčistit, aby jejich sledování bylo příjemnější. Když nyní společnost AMD formálně představuje rodinu produktů APU Fusion, jejichž uvedení se plánuje na první polovinu roku 2011, očekáváme, že možnosti pro zážitky lidí s jejich PC se budou ještě dramaticky rozvíjet.“

Otázkou je využití těchto procesorů aplikacemi, což závisí na jejich podpoře ze strany vývojářů. Partneři AMD zabývající se vývojem softwaru údajně již vytvářejí novou vlnu softwarových inovací, v nichž začínají využívat výhod APU a GPU od AMD, aby mohli vytvářet lepší podmínky pro práci se stále širším záběrem, do kterého se digitální média rozrůstají. Společnost Microsoft vystoupila na veletrhu Computex s AMD společně a obě strany probíraly přínosy, o které APU Fusion od AMD mohou obohatit aplikace jako Microsoft Windows 7 a DirectX 11. Kromě rozhraní Microsoft DirectX s DirectCompute mohou vývojáři softwaru vytvářet rozšířené aplikace s využitím OpenCL pomocí ATI Stream SDK.Komentáře