AMD: Radeony HD 6870 a 6850 přináší vyšší výkon při nízké spotřebě i ceně

Společnost AMD v uplynulém týdnu představila novou generaci grafických karet pro PC s označením AMD Radeon HD 6800. Přibližme si hlavní novinky, které přináší.


Nové grafické karty AMD Radeon HD 6800 dosahují podle AMD o více než 30 procent vyššího výkonu než konkurenční produkty, využívají druhou generaci architektury společnosti AMD podporující Microsoft DirectX 11, v dané třídě mají mít nejlepší energetickou účinnost a bezkonkurenční funkční výbavu, včetně technologie pro zobrazování na více monitorech AMD Eyefinity. K výrobě se podobně jako u řady 5000 využívá 40nm technologie. Karty AMD Radeon HD 6800 jsou již nyní k dostání prostřednictvím internetových prodejců na celém světě. Modely HD 6870 disponuje frekvencí čipu 900 MHz a použité paměti GDDR5 jsou taktovány na 2100 MHz. Levnější model 6850 běží na frekvenci 775 MHz a frakvence pamětí je 2000 MHz.

U řady karet AMD Radeon HD 6800 je záměrem společnosti AMD znovu nabídnout atraktivní poměr ceny a výkonu, jako u dřívějších produktů nabízejících vysokou hodnotu za přijatelnou cenu – grafických karet řady ATI Radeon HD 4800. AMD využívá své zkušenosti s rozhraním DirectX 11 a grafické karty řady AMD Radeon HD 6800 tak obsahují nově vytvořený chip druhé generace pro podporu DirectX 11, který dosahuje o více než 30 procent vyššího výkonu ve hrách oproti srovnatelným konkurenčním modelům grafických karet v dané třídě a ještě rychlejší teselaci. Architektura grafických karet AMD Radeon HD 6800 a pokroky v technologii řízení spotřeby umožňují dosáhnout podle výrobce nejnižší spotřeby energie s ohledem na podávaný výkon v dané třídě. První testy celého systému s procesorem Power i7 980X s modelem HD 6870 ukazují na spotřebu 246 wattů při zátěži a 103 wattů v režimu nečinnosti.

Pro grafické karty AMD Radeon 6800 je charakteristická vylepšená kvalita obrazu dosahovaná novou technologií morfologického vyhlazování hran (anti-aliasing), která je kompatibilní s rozhraními DirectX 9, DirectX 10 i DirectX 11, a vylepšenou anizotropní filtrací.

Grafické karty AMD Radeon HD 6800 jsou v daném oboru údajně první, které nabízejí podporu jak pro rozhraní DisplayPort 1.2, tak i pro HDMI 1.4a, a poskytují tak uživatelům PC rozšířené možnosti při využívání více monitorů současně, jejich výběru a rovněž i nové audio funkce, které rozhraní DisplayPort přináší. Technologie AMD Eyefinity je i nadále cenově výhodným řešením pro souběžné zobrazování na více monitorech a nabízí velké možnosti výběru kompatibilních monitorů a konfigurací.

S uvedením grafických karet AMD Radeon HD 6800 společnost AMD poprvé představuje také technologii AMD HD3D, která je výsledkem její iniciativy otevírat 3D pro stereo 3D hry a filmy. Technologie AMD HD3D podporuje přes 400 titulů prostřednictvím partnerů společnosti AMD a její otevřený přístup ke 3D ekosystému zpřístupňuje široký výběr 3D řešení, která – s ohledem na výkon – jsou navíc k dispozici za nejvýhodnější ceny.

Grafické karty AMD Radeon HD 6800 podporují rozhraní DirectCompute a OpenCL, což zaručuje podporu široké řady aplikací. Dále disponují technologií paralelního zpracování AMD Accelerated Parallel Processing (APP) a funkcemi pro vyšší kvalitu obrazu Unified Video Decoder 3 (UVD), což je akcelerátor přehrávání videa vyvinutý společností AMD, jenž má uživatelům umožnit dosáhnout vyšší kvality z filmů na Blu-ray 3D discích, v dalších HD video formátech a u videí na Internetu – vylepšení kvality obrazu se týkají post-processingu a scalingu, dynamického rozšíření kontrastu, korekcí barev mnoha dalších úprav. Grafické karty AMD Radeon HD 6800 podporuje dvanáct společností, které je používají jako AIB (add-in-board): Asus, Club 3D, Diamond Multimedia, Force3D, Gigabyte, HIS (Hightech Information Systems), MSI, PowerColor, Sapphire Technology, VisionTek a XFX.Komentáře