AMD zlevňuje čtyřjádrové procesory Phenom II

Včera jsme informovali o radikálním zlevňování u společnosti Intel, které se dotklo hlavně čtyřjádrových procesorů, čímž se dostalo konkurenční AMD do nepříjemné situace. Jeho reakce je proto stejná - výrazné snížení cen u nových Phenomů II.


Tímto krokem se opět rozhořela cenová válka mezi největšími výrobci, která je sice pozitivní zprávou pro zákazníky, nicméně již v minulosti se ukázalo, že tento postup obě firmy finančně vyčerpává a zvlášť v době ekonomické krize se jedná o opravdu extrémní řešení s cílem přilákat zákazníky na svoji stranu. AMD navíc v případě Phenomů II nemá příliš na výběr, protože jeho cílem je podle analytiků hlavně přesvědčit uživatele, že jsou tyto 45nm modely opravdu dobré a co nejvíce je mezi ně tedy rozšířit.

Narozdíl od Intelu, který zlevňoval v celém svém portfoliu od mobilních čipů, přes desktopové až po serverové modely (více informací najdete v článku Intel razantně zlevňoval a uvedl úsporná čtyřjádra), se slevy u AMD týkají jen nových Phenomů II, které byly představeny na začátku ledna. Phenom II X4 920 s frekvencí s frekvencí 2,8 GHz tak klesl z původních 235 dolarů na 195 dolarů a rychlejší Phenom II X4 940 taktovaný na 3 GHz pak zlevnil z 275 dolarů na 225 dolarů.

AMD se k tomuto kroku uchýlilo údajně nejen kvůli zlevňování u Intelu, ale i kvůli celkové situaci na trhu s polovodiči, kdy zájem o nové procesory výrazně klesá a tímto rozhodnutím se Phenomy II stávají opět cenově konkurenceschopné vůči Core 2 Quad.

Za zmínku v této souvislosti také stojí, že společnost AMD nedávno ohlásila propuštění 1 100 zaměstnanců z důvodu nepříznivé globální ekonomické situace a nižších prodejů. Intel pak informoval o propuštění 6 000 zaměstnanců z důvodu uzavření a restrukturalizace továren v Penangu v Malajsii a v Cavite na Filipínách a také dvou amerických továren v Hillsboro v Oregonu a v Santa Clara v Kalifornii.Komentáře