Analýza trhu práce v ČR: Platy v IT zamrzly a porostou jen minimálně

Zažité pravidlo, že IT odborníci se o práci bát nemusí, loni přestalo platit. Opulentní doby přeplácených IT specialistů skončily. Zájem je hlavně o konzultanty se znalostí technologií i byznysu, jednostranně zaměření odborníci budou práci nacházet s obtížemi. Letos platy v IT neporostou vůbec, případně jen v jednotkách procent. U některých IT profesí mzdy dokonce podstatně klesly. V porovnání s jinými sektory je na tom oblast IT co do počtu pracovních míst stále relativně dobře.


V roce 2008 byli IT odborníci velmi často přepláceni a diktovali si podmínky, zato letos někteří z nich obtížně nacházejí práci či musí ze svých finančních požadavků značně slevit. Ustalo i přetahování specialistů. Naopak: získat potřebného odborníka je dnes relativně snadné. Tyto a další závěry vyplývají z analýzy technologické společnosti S&T CZ a firmy LMC.

Nedostatkové byly snad všechny profese od programátorů a projektových manažerů až po SAP konzultanty. Koncem roku 2008 však nastal zlom. IT trh zareagoval se zpožděním na krizi a firmy začaly utlumovat investice do IT. „V důsledku krize mnohé IT firmy zeštíhlely či pozastavily nábor nových konzultantů. Projevilo se to na počtu pozic v oboru IT vystavených na pracovních portálech Jobs.cz a Práce.cz – došlo k meziročnímu poklesu o 57 procent. Zároveň se zvýšil zájem uchazečů o pozice v IT, a to přibližně o 40 procent,“ řekl Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC.

To potvrzuje i technologická společnost S&T CZ: „Nabíráme nyní mnohem méně pracovníků a snažíme se najít potřebné zdroje uvnitř firmy. Předloni jsme měli průměrně otevřených pět až šest pozic měsíčně, loni a letos pouze dvě měsíčně,“ řekla Olga Svobodová. Přesto se dá v IT branži očekávat mírné oživení. „Podniky si budou vybírat kvalitní kandidáty, kterých je nyní na trhu dostatek. Avšak vlnou propouštění si IT firmy již prošly. Pokud tedy nedojde k zásadním tržním výkyvům, IT branže bude letos více nabírat než propouštět,“ predikoval Ondřej Mysliveček.

IT firmy musí vedle technologií nabídnout i konzultační služby zaměřené na zvýšení ziskovosti zákazníků. „Nejvíce je nyní proto zájem o IT projekty zaměřené na úspory, například automatizace výroby, sledování profitability, virtualizace hardwaru či úsporné ukládání dat,“ dodal Jiří Košťál. Naopak do budování rozsáhlých informačních systémů se firmy příliš nepouštějí a snaží se maximálně využít ty stávající formou nadstaveb. Na popularitě nabírá také outsourcing IT.

Růst platů v IT, které v předchozích letech rapidně stoupaly, v minulém roce ustal. Případně docházelo k navýšení v řádu jednotek procent. Podle analýzy společnosti LMC loni platy v IT rostly minimálně, o 1 až 2 procenta, což je v kontrastu s minulými lety, kdy platy v případě některých pozic rostly o desítky procent ročně. „Změnil se i přístup k odměňování. Nyní je plat IT specialistů mnohem více navázán na výkon, tak aby plnil zejména motivační roli,“ dodal Ondřej Mysliveček z LMC.

Tehdejší superpozice, které byly přepláceny, zažívají mnohem skromnější časy. Týká se to například konzultantů v oblasti Business Intelligence a některých úzce specializovaných odborníků. „Poptávka po těchto konzultantech klesla až o 50 procent. Tito odborníci se zároveň musí spokojit s výrazně nižším ohodnocením,“ řekla Olga Svobodová, personální ředitelka společnosti S&T CZ. To potvrzují i analýzy společnosti LMC: „Zatímco předloni zkušený specialita na technologii JAVA mohl snadno dosáhnout na plat okolo 60 tisíc korun, letos se průměrně musí spokojit s platem 44 140 korun,“ řekl Ondřej Mysliveček z LMC.

Ačkoli obor informačních technologií prochází svou historicky největší krizí, v porovnání s jinými sektory je na tom co do počtu pracovních míst relativně dobře, vyplývá z analýzy LMC. „O kvalitní odborníky je stále zájem, pouze se musí smířit s nižšími platy a méně velkorysými benefity, které se v IT branži dlouho braly jako standard. Největší boj ze strany uchazečů je o pracovní místa v administrativě, službách a zákaznickém servisu. V oboru IT mají uchazeči stále dobré vyhlídky nalézt uplatnění. V průměru se na jednu volnou pozici hlásí devět uchazečů,“ dodal Ondřej Mysliveček.

Převis poptávky nad nabídkou pracovních míst trvá i v dříve velmi nedostatkových profesích, jako třeba u specialistů na podnikové systémy SAP. Ti byli dlouhou dobu nedostatkoví a velmi drazí. Letos je jich nadbytek a někteří museli jít se svými platovými požadavky až o polovinu dolů. Podle analýzy společnosti S&T CZ je naopak stále zájem o procesní analytiky a konzultanty s kombinovanou znalostí technologií a zákazníkova oboru – například využití IT ve strojírenství.

Se změnou poptávky ze strany zákazníků se mění i nároky na zaměstnance. Ideální kandidát musí kromě odborných schopností nabídnout i obchodního ducha, schopnost se zorientovat v oboru klientova podnikání a vycítit, co klient ještě může potřebovat. „Implementovaná IT řešení jsou dnes úzce vázaná na obchodní cíle, které musí pomáhat naplňovat. Konzultant proto musí proaktivně nabízet řešení, a nikoli jen čekat, co klient poptá,“ dodal Olga Svobodová.

Také zájem o flexibilní úvazky roste. O poloviční pracovní úvazky či práci z domova byl dříve minimální zájem, letos se situace změnila. Zájem o flexibilní pracovní úvazky má 48 % uchazečů dotázaných v průzkumu Jobs.cz mezi 1200 respondenty. „Lidé dříve požadovali za každou cenu plnou pracovní smlouvu, ale nyní se nevyhýbají ani flexibilním úvazkům, pokud je zaměstnavatel nabízí,“ dodává personální ředitelka společnosti S&T CZ Olga Svobodová.Komentáře