Android primárním terčem kyberútočníků

Společnost McAfee zveřejnila novou verzi své Zprávy o hrozbách. Výsledky jsou nelichotivé zejména pro open source platformu Android od Googlu, která se dostala do hledáčku útočníků nejen pro svoji rozšířenost, ale také pro časté využívání starších verzí, které obsahují známé zranitelnosti.


Studie McAfee ukazuje, že během 3. čtvrtletí letošního roku výrazně stoupl počet hrozeb určených pro systém Android, který se tak stal hlavním cílem mobilního malwaru. Množství jedinečných vzorků škodlivých kódů pro systém Android vzrostlo za poslední čtvrtletí o 37 % a na tuto platformu cílí prakticky veškerý nový mobilní malware.

Na konci roku 2010 laboratoře McAfee Labs předpovídaly, že celkové množství jedinečných vzorků malwaru dosáhne koncem roku 70 milionů. Vzhledem k rychlému šíření malwaru však nyní společnost McAfee tento odhad zvyšuje na 75 milionů. Letošní rok tak bude z pohledu bezpečnosti IT vůbec nejrušnější v celé historii. Tvůrci malwaru těží např. z popularity zařízení se systémem Android. Prakticky veškerý nový mobilní malware byl ve 3. čtvrtletí roku 2011 určen pro tuto platformu.

K nejrozšířenějším podvodům patřily trojské koně odesílající SMS, které shromažďovaly osobní informace a působily uživatelům i přímé finanční škody. Další oblíbenou metodou útočníků se stal malware, který nahrává telefonní hovor a pak jeho záznam odešle podvodníkovi.Komentáře