Apple na chvíli pozastavil prodej některých modelů v Německu

V souvislosti s mobilním soubojem s Motorolou bylo firmě Apple zakázáno prodávat v Německu některé modely telefonů. Tento zákaz však byl po krátké době odvolán.


Mannheimský soudApple dnes odstranil některé své produkty ze svého online obchodu určeného pro Německo. Důvodem byl soudní příkaz opírající se o obvinění ze strany Motoroly, že Apple porušuje její patent. Soudní příkaz však byl nedlouho poté odvolán a všechny odstraněné produkty se opět objevily v nabídce.


Mannheimský zemský soud v prosinci rozhodl, že některé verze iPhonů a iPadů porušují patent Motoroly, a nařídil zákaz prodeje těchto produktů v Německu. Obě společnosti vedou v Evropě i v Americe řadu soudních sporů o porušování patentů.


Není zřejmé, proč byl soudní zákaz odvolán tak rychle. Podle názoru Floriana Müllera, odborníka na německé patentové právo, který tento spor sleduje, může být zákaz odvolán v případě, že obviněný jasně vyjádří svou vůli si sporný patent licencovat.


„Těší nás, že mannheimský soud chápe význam duševního vlastnictví a podnikl rázné kroky proti společnosti Apple, které je porušovala. I když byl tento zákaz dočasně pozastaven, Motorola bude ve svém sporu se společností Apple pokračovat, dokud se celá záležitost nevyřeší,“ oznámila Motorola ve svém prohlášení. Společnost Apple se k průběhu sporu zatím nevyjádřila.


Pravděpodobně se jedná o patent úzce související s telekomunikačním protokolem GPRS. Podle slov Motoroly jedná s Applem o tomto patentu a jeho licencování již od roku 2007. Obě společnosti vedou řadu dalších sporů v USA, ve kterých se vzájemně napadají za porušování patentů v oblasti mobilních technologií. V Německu se Apple na oplátku soudí s Motorolou o její tablet Xoom.Komentáře