Apple odhalil možnosti cloudové služby iCloud

Apple včera na konferenci WWDC podle očekávání představil iCloud, svoji novou sadu bezplatných služeb v prostředí cloudu, které fungují s aplikacemi v zařízeních iPhone, iPad, iPod touch, Mac a PC a slouží k automatickému a bezdrátovému ukládání obsahu a k doručování do více zařízení.


iCloud podporuje i synchronizaci, takže když se cokoliv v některém ze zařízení uživatele změní, všechna ostatní budou téměř okamžitě bezdrátově aktualizována.

Bezplatné služby iCloud od Applu zahrnují následující prvky:
• Dřívější služby MobileMe – kontakty, kalendář a pošta – byly zcela přebudovány a přepsány tak, aby se službou iCloud spolupracovaly. Uživatelé mohou sdílet kalendáře s přáteli a rodinou, zatímco na serveru me.com je hostován poštovní účet s okamžitým doručováním bez reklam. Doručená pošta a poštovní schránky jsou tak stále aktuální ve všech vašich zařízeních se systémem iOS a počítačích.

• Obchody App Store a iBookstore nyní umožňují stažení zakoupených aplikací iOS a knih do všech vašich zařízení, nikoli jen do toho, z něhož byly zakoupeny. Obchody App Store a iBookstore navíc nyní zobrazují historii vašich nákupů a prostým klepnutím na ikonu iCloud stáhnou libovolné aplikace a knihy do libovolného zařízení iOS (až 10 zařízení) bez příplatku.

• Funkce iCloud Backup automaticky a bezpečně denně zálohuje zařízení se systémem iOS do služby iCloud pomocí Wi-Fi, když zařízení iPhone, iPad nebo iPod touch nabíjíte. Zálohovaný obsah zahrnuje zakoupenou hudbu, aplikace a knihy, fotoaparát (fotografie a videa), nastavení zařízení a data aplikací.

• Funkce iCloud Storage ukládá všechny dokumenty vytvořené pomocí rozhraní API iCloud Storage a automaticky je doručuje do všech vašich zařízení. Když uživatel změní dokument v libovolném zařízení, služba iCloud následně doručí změny do všech jeho zařízení. Aplikace Apple Pages, Numbers a Keynote již funkci iCloud Storage využívají. Uživatelé získávají až 5 GB volného prostoru pro svou poštu, dokumenty a zálohy, pročemž úložiště pro hudbu, aplikace a knihy zakoupené od společnosti Apple ani úložiště potřebné pro funkci Photo Stream se do celkového množství 5 GB nezapočítává. Uživatelé si budou moci koupit ještě více úložného prostoru. Podrobnosti budou oznámeny, až bude služba iCloud letos na podzim uvedena na trh.

• Funkce Photo Stream služby iCloud automaticky nahrává fotografie do všech zařízení a počítačů uživatele. Ten tak může například použít svůj iPhone k pořízení desítek fotografií a až se vrátí domů, budou připraveny ke sdílení s celou skupinou pomocí iPadu (nebo dokonce Apple TV). Funkce Photo Stream je součástí fotografických aplikací ve všech zařízeních se systémem iOS i aplikace iPhoto v počítači Mac a ukládá se do složky Obrázky v PC. Kvůli úspoře místa je v každém zařízení uloženo posledních 1 000 fotografií, abyste je bylo možné prohlédnout nebo je přesunout do alba k trvalému uložení. Počítače Mac a PC mají větší úložiště, proto se v nich ukládají všechny fotografie z funkce Photo Stream. Ve službě iCloud bude každá fotografie uložena po dobu 30 dnů, což je podle zástupců Applu dostačující doba na to, aby se uživatel mohl připojit do služby iCloud a automaticky si stáhnout poslední fotografie funkce Photo Stream prostřednictvím Wi-Fi.

• Služba iTunes in the Cloud umožňuje stahovat hudbu, zakoupenou v iTunes, do všech zařízení iOS bez dalších poplatků. Služba je zatím dostupná pro uživatele zařízení iPhone, iPad a iPod touch se systémem iOS 4.3. Od letošního podzimu pak má podporovat všechny přístroje iPhone, které podporují systém iOS 5.Komentáře