Předložený důkaz postavený na nepřesném obrazovém srovnání se podařilo „prokouknout“ nizozemskému magazínu Webwereld.nl, jež rovněž spadá pod vydavatelství IDG. Jak se zdá, když minulý týden německý patentový soud rozhodl o prozatímním zakázání prodeje tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1, které se vztahovalo na celou Evropskou unii vyjma Nizozemí, ve kterém se žaloba řeší samostatně, měl k dispozici minimálně jeden chybný nebo zmanipulovaný důkaz.
Obrazový materiál předložený společností Apple, jež lze nalézt na 28. straně německé stížnosti, ukazuje dva obrázky: iPad 2 a domnělý Galaxy Tab 10.1, které doprovází tvrzení, že „celkový vzhled“ obou produktů je „prakticky identický“. Jak se však podařilo zjistit serveru Webwereld, vyobrazení Galaxy Tabu 10.1 je nepřesné a neodpovídá skutečnému jedinci. Tvrzení již bylo potvrzeno detailním šetřením. Galaxy Tab 10.1 určený pro evropský trh je ve skutečnosti vyšší a podlouhlejší než iPad 2. Dle předloženého „důkazu“ však svým tvarem odpovídá iPadu 2 velmi věrně.
Při utváření domnělých „důkazů“ společnosti Apple totiž u obrázku Galaxy Tabu došlo k oříznutí a zkreslení skutečného poměru stran. Dle Samsungu dosahuje Tab velikosti 256,7 x 175,3 mm, což odpovídá poměru stran 1,46. Na obrázku však jeho poměr odpovídá hodnotě 1,36. Spodní strana je tak o 8 procent širší než ve skutečnosti. Vy výsledku se tak Tab mnohem věrněji podobá iPadu 2, jehož poměr stran dosahuje ukazatele 1,30.
Neznalost neomlouvá
Arnout Groen, právní zástupce nizozemské firmy Klos Morel Vos & Schaap, který se specializuje na soudní spory, jejichž předmětem je duševní vlastnictví, zjištěnou skutečnost okomentoval slovy: „Tohle je hrubá chyba. Takového „nedopatření“ v případě o ochraně designu může být jen stěží náhoda. Pomět stran domnělého Galaxy Tabu byl zjevně upraven tak, aby lépe odpovídal iPadu. Zda bude mít toto faux pas důsledky, samozřejmě záleží na soudci. Alespoň napomenutí ze strany německého soudu je však na místě.“
Jak Groen dále podotkl, strany vedoucí spor jsou ze zákona soudu povinny předkládat „úplné a pravdivé“ důkazy, což platí nehledě na to, zda k předložení nekorektních důkazů dojde úmyslně nebo nedopatřením.
Florian Müller, německý konzultant v otázkách duševního vlastnictví, nicméně pochybuje, že by právníci společnosti Apple předložili klamavé důkazy se zřejmým zájmem. Tipuje, že se může jednat o před-prodejní prototyp, který se objevil během šetření v USA na konci dubna.
„I kdyby byl předložený obrázek pouze zastaralý a k jeho zfalšování nedošlo, může v důsledku pozvednout šance na zvrat štěstěny v dalším řízení před soudem v Düsseldorfu, které je naplánováno na 25. srpna,“ uvedl Müller.
Nejistota v Düsseldorfu
Až do té doby smí Samsung podle omezeného předběžného opatření, o kterém informoval sesterský magazín ChannelWorld, opět prodávat Samsung Galaxy Tab 10.1 na území Evropské unie. Soud v Düsseldorfu si totiž nebyl jistý, zda může zakázat prodej v jiných zemích než Německu. Aktuálně se proto zákaz prodeje vztahuje pouze na naše západní sousedy.
Může Galaxy Tab vůbec reálně ohrozit prodeje iPadu? Nejen na následující otázku ve svém komentáři na ChannelWorldu hledá odpověď Jiří Strouhal, ředitel obchodní divize ve společnosti Sunnysoft, která je specialistou na prodej smartphonů a tabletů.