Asus přichází s technologií DirectCU II pro lepší chlazení grafických karet

Společnost Asus představila řadu grafických s čipy AMD a nVidia vybavenou technologií DirectCU II. Z modelů postavených na grafickém jádře AMD se dočkaly vylepšeného chlazení grafické karty Radeon HD 6970 a HD 6950. nVidia karty se systémem DirectCU II zastupují modely GeForce GTX 580, GTX 570 a také čerstvě uvedený GTX 560 Ti.


Jedná se o modely grafických karet, které díky svému multijádrovému charakteru a podpoře paralelizovaných výpočtů mohou být využity nejen ke hrám, ale i k náročným výpočetním a vědeckým operacím.

Chlazení DirectCU II je nástupcem technologie DirectCU, jež využívá měděné teplovodivé trubice, které jsou v přímém kontaktu s grafickým jádrem. Tento způsob má zajistit efektivnější chlazení než u referenčních modelů. Technologie DirectCU II přináší navíc dva 100 mm ventilátory, kterými jsou vybaveny karty HD 6970, HD 6950, GTX 580 a GTX 570. Model GTX 560 Ti DirectCU II TOP pak ochlazují dva 80 mm větráky. Ve srovnání s referenčními kartami dosahují modely vybavené technologií DirectCU údajně až o 20 % nižších teplot při zátěži.

Všechny novinky vybavené systémem chlazení DirectCU II obsahují také technologii Asus Super Alloy Power, která podle výrobce spočívá v použití kvalitních slitin u napájecích komponent, jako jsou indukční cívky a kondenzátory POSCAP a MOSFET. To má být zárukou navýšení výkonu, výrazně nižších provozních teplot a delší životnosti. Karty mají ve výbavě rovněž nástroj Voltage Tweak, jenž umožňuje navýšit napětí prostřednictvím jednoduchého rozhraní.Komentáře