Baterie do notebooků za 10 let zlevnily o 46 %

Cena baterií do notebooků se za 10 let snížila o 46 %. Aktuálně činí průměrná cena 1 560 Kč.

Baterie do notebooků za 10 let zlevnily o 46 %


 Za poklesem cen baterií stojí navýšení poptávky po tomto zboží a konkurenční prostředí.

Průměrná cena baterií do notebooků činila před 10 lety 2 900 Kč. Podle statistik e-shopu BatteryShop.cz došlo za poslední dekádu ke zlevnění v průměru o 1 340 Kč. Na trhu došlo k odklonu od baterií typu Ni-Mh a Ni-Cd, důvodem je jejich vyšší ekologická zátěž a nízký počet nabíjecích cyklů. V posledních letech se tak rozšířily Li-ion články s vyšší kapacitou a nulovým paměťovým efektem. Do budoucna lze očekávat rozvoj moderních Li-pol baterií, které jsou zatím využívány pouze v hi-tech přístrojích.

„Ke zlevňování baterií do notebooků přispělo především konkurenční prostředí na trhu. Cenu tlačily dolů zejména výrobci z Číny, kteří se chtěli prosadit na evropských trzích," uvedl Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz. „Trendem posledních let je také výrazný nárůst poptávky zákazníků po bateriích. Zájem o nákup nových baterií se za 10 let zvýšil zhruba čtyřnásobně. Stojí za tím zvýšení prodeje notebooků."  

Za uplynulých 10 let byly dlouhodobě nejprodávanější baterie do notebooků značky Acer. V roce 2011 však podle statistik BatteryShop.cz první místo v žebříčku prodejnosti baterií do notebooků zaujala značka Hewlett Packard.

„Poptávka po bateriích přirozeně kopíruje zájem Čechů o notebooky. Dlouhou dobu proto dominovala v prodeji baterií značka Acer. Poté však na českém trhu vzrostl zájem o značku Hewlett Packard, která svou obchodní politikou zvítězila v tvrdém konkurenčním boji. V letošním roce tento trend pokračuje. Aktuálně registrujeme navíc zvýšený zájem po bateriích pro notebooky Asus," dodal Tlapák.

 

Úvodní foto: © Victoria - Fotolia.com


Komentáře