„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ říká Milan Hába, ředitel inovací v T-Mobile.
Na rozdíl od systémů, které jsou stále ve fázi vývoje, úzkopásmové technologie Sigfox pro připojování zařízení poskytují oboustrannou konektivitu s velmi dlouhým dosahem a vysokou kapacitou. Síť doplňuje stávající širokopásmové mobilní systémy určené pro potřeby datově náročných chytrých telefonů a dalších mobilních přístrojů.
Sigfox se instaluje na standardní mobilní vysílače a umožňuje ekonomický a energeticky úsporný přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti. Tím odstraňuje bariéry pro širokou implementaci řešení internetu věcí a M2M a zásadně prodlužuje životnost baterie a připojených zařízení.
T-Mobile a Blue Cell Networks v průběhu pilotního provozu vyzkouší technologické a praktické možnosti řešení Sigfox, zejména kvalitu pokrytí základnových stanic a prostup signálu do budov. Testování bude probíhat s reálnými zařízeními v reálném prostředí (půjde například o sledování železničních vagónů, monitoring volných parkovacích míst a řadu dalších aplikací).
„Síť Sigfox je již v provozu, nebo se staví ve více než dvanácti evropských zemích a velkých městech,“ říká Rodolphe Baronnet-Frugès, výkonný viceprezident pro mezinárodní rozvoj podnikání v Sigfoxu.
Po zhodnocení výsledků pilotu se T-Mobile, Blue Cell Networks a Sigfox rozhodnou, zda sítí pokryjí celé území ČR. První výsledky testování operátor a jeho partneři oznámí během letních prázdnin, kdy také předvedou jednotlivé aplikace naživo.