Běžná okna jako síťové přípojky testuje Ericsson, mohou sloužit i jako inteligentní tabule

10. 4. 2013

Sdílet

 „Chytré“ okno připojené k síti dokáže víc, než jen spustit alarm při rozbití – umožňuje například podrobnou lokalizaci polohy, která může být v mimořádných situacích klíčová. Lze jej rovněž využít ke komunikaci, zobrazení obsahu, kontrole prostupu světla a jako chytrou tabuli, která zaznamená, co na ni napíšete, a odešle poznámky e-mailem.

Okna připojená k síti mohou být jinak prospěšná – lze je například ztmavovat a mohou tak šetřit energii snížením nároků na klimatizaci. Menší nároky na energii znamenají snížení emisí skleníkových plynů, což přispívá k trvalé udržitelnosti.

Při provedení s průhlednými fotovoltaickými články lze okna využít i k výrobě elektřiny – mohou tak vyrábět energii pro vlastní provoz a přebytky dodávat do chytré rozvodné sítě.

A co přináší mobilním operátorům? Jde o úspory v těchto oblastech:

Šířka pásma: Jedná se o omezený přírodní zdroj, který je nutné využívat co nejhospodárněji. Jedním ze způsobů hospodárného využití šířky pásma je vytváření menších buněk, k čemuž chytrá okna napomáhají.

Základnové stanice: V současnosti se řeší, jakým způsobem budovat základnové stanice, aby se staly přirozenou součástí městského prostředí. Okna připojená k síti by nerušivě rozšířila tento všudypřítomný stavební prvek a umožnila mobilním operátorům zajistit zvenčí pokrytí uvnitř budov. Zjednodušila by se tím údržba infrastruktury vnitřního pokrytí.

Kvalitní připojení pro uživatele: Hospodárné využití šířky pásma ve stále hustějším nasazení mobilní síťové infrastruktury má obecně za účel zajistit uživatelům vysokorychlostní připojení s nízkou latencí.

Našli jste v článku chybu?