Dle bezpečnostní společnosti McAfee odradí silné bezpečnostní prvky Windows 8 útočníky od využívání virů napadajících operační systém a donutí je přeorientovat se na malware napadající přímo hardwarové komponenty.
Výrobce procesorů Intel navíc stále vyvíjí technologii UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), která by měla postupně nahradit systém BIOS a zajistit (mimo jiné) bezpečnější zavádění operačního systému.
„Budeme se zájmem sledovat, jak budou útočníci používat své nízkoúrovňové funkce pro vytvoření sítě botnet. Možná řídicí funkce přesunou na grafické procesory, BIOS nebo hlavní spouštěcí záznam (MBR),“ říká společnost McAfee ve své zprávě. „Navzdory naší snaze zmařit hackerské ambice útočníci evidentně vidí sílu a potenciál v napadání hardwaru namísto využití tradičních útoků na operační systém.“
McAfee dále dodává, že na síle nabudou rovněž útoky na mobilní zařízení, neboť jsou smartphony (a ostatní přenosná elektronika) čím dál tím více používány pro peněžní transakce a stávají se skladištěm cenných informací.
Hackeři již na počítačích efektivně infiltrovali bankovní aplikace a to stejné se stane s aplikacemi určenými pro smartphony. „Útočníci se rychle adaptovali na každou změnu posilující bezpečnost elektronického bankovnictví. Stále častěji však pro manipulaci s penězi využíváme mobilní telefony, tudíž brzy uvidíme, že hackeři ztratí zájem o napadání desktopových aplikací a zaměří své síly na mobilní sféru.“ Pro útoky bude pravděpodobně využita „otevřenost“ rootovaných zařízení (rootované zařízení zpřístupňuje některé uživateli implicitně skryté funkce operačního systému). Útočníci by v konečném důsledku mohli na napadené zařízení instalovat vlastní upravený firmware.