Bezplatný antivirus Security Essentials od Microsoftu pod lupou: Jaké jsou jeho silné stránky?

Firma Microsoft na konci září vydala první verzi svého antivirového a antispyware řešení pro koncové uživatele a domácnosti nazvaného Microsoft Security Essentails. Přibližme si některé jeho klíčové vlastnosti.


Jedná se o plnohodnotný antivirus a antispyware v jednom balíku k volnému stažení ze stránek firmy Microsoft. Je možné ho nainstalovat na operační systémy Windows XP (32-bitové) a Windows Vista a Windows 7 (32-bitové i 64-bitové), přibližuje Ondřej Ševeček specialista Počítačové školy Gopas. Program je dostupný prozatím jen v angličtině, ale česká verze se intenzivně připravuje.

Microsoft Security Essentials používá motor ze svého staršího sourozence, antiviru pro podnikové prostředí, který Microsoft vyvíjí již více jak čtyři roky. Jedná se tedy o omezenou verzi Forefront Client Security. Ten se liší pouze možností centrální správy a sledování, což pro domácí použití není významné. Stejně jako některá podniková rozšíření jako sledování bezpečnostních parametrů stanic, kvality hesel, uživatelských účtů a sdílených adresářů.

„Celá rodina antimalware produktů od Microsoftu čítající Forefront Client Security, Live OneCare, Forefront Server Security, Windows Defender i Security Essentials používá společné virové a spyware definice produkované oddělením společnosti zvaným Microsoft Malware Protection Center (MMPC),“ vysvětluje Ševeček a zároveň dodává, že novinka tak přináší domácím uživatelům zdarma ochranu na úrovni podnikových řešení.

Maximální důraz při vývoji Security Essentials byl údajně kladen na uživatelskou jednoduchost a přívětivost. Po jednoduché instalaci, která vyžaduje jen přijetí licenčního ujednání a ověření pravosti operačního systému, stačí pouze nechat stáhnout aktualizace a prověřit počítač. Rezidentní ochrana i pravidelné skenování počítače je zapnuto automaticky.

Nejpodstatnějším rozdílem podle Ševečka, oproti řešením ostatních dodavatelů, je však stopa, kterou program v systému zanechává. Lépe řečeno nezanechává. Celý instalační balíček Security Essentials má cca 5 MB. Stažené základní virové definice Security Essentials mají délku do 40 MB (tedy ne každá aktualizace, ale jejich prvotní stažení. Později se již stahují jen nepatrné přírůstky). „Program je složen jen z jednoho miniaturního ovladače jádra typu filtr souborového systému a jedné služby provádějící kontrolu souborů, upozorňuje Ondřej Ševeček z Gopasu.

Security Essentials téměř nijak neovlivňuje výkon počítače, jeho startování ani běh. Neobsahuje žádný filtr síťové komunikace a nemůže tak kolidovat ani s bezdrátovými připojeními, jak se občas vyskytuje u jiných řešení. Jeho kód je plně dopředu testován v Microsoft vlastní produkční síti, se všemi záplatami a service packy, ještě dříve než veřejně vyjdou. Oproti jiným má tedy minimální dopad na stabilitu počítače a aplikací na něm běžících.

Po předchozích aplikacích jako Malitious Software Removal Tool a Windows Defender přináší Microsoft další bezpečnostní produkt sledující filosofii, která předpokládá, že zákazníci platí pouze za operační systém s velkým množstvím doplňků zdarma a za serverová řešení vyžadovaná v podnikových sítích.

O tom, že antivirus Microsoft Security Essentials je poměrně povedeným produktem, svědčí jak jeho úspěšnost při ochraně proti malwaru, tak i zájem uživatelů a počty jeho stažení za první týdny. Více najdete v článku Bezplatný antivirus Security Essentials od Microsoftu překonává všechna očekávání. Ke stažení je pak tento bezpečnostní produkt z adresy http://www.microsoft.com/security_essentials.Komentáře