Nová studie společnosti Juniper Research odhaduje, že hodnota biometricky ověřovaných vzdálených mobilních plateb dosáhne do roku 2027 celosvětově 1,2 bilionu dolarů; vzroste tak z letošních 332 miliard dolarů. Jde o transakce, které využívají k ověřování vzdálených mobilních plateb biometrické údaje, typicky rozpoznávání obličeje a otisků prstů.
Tento 365% růst je způsoben nedávnými regulačními změnami, kdy zavedení SCA (Strong Customer Authentication) tlačí na větší rozšíření zabezpečení plateb.
Další poznatky naleznete v bezplatné bílé knize ke stažení: Mobilní platby – biometrická budoucnost.
Požadavek SCA stanovený ve směrnici PSD2 (druhá směrnice o platebních službách) přiměl finanční instituce k zavedení biometrického ověřování. Aby tento požadavek splnily, využily finanční instituce možnosti biometrického ověřování pomocí chytrých telefonů; urychlily tak zavádění této technologie.
V zájmu zachování důvěryhodnosti a omezení podvodů finanční instituce zavádějí postupné ověřování, kdy jsou některé transakce na základě skórování rizika eskalovány pro biometrické schválení. Prodejci proto musí nabízet více způsobů autentizace a také vyvíjet nové techniky, aby byla biometrie bezpečná.
Zpráva také uvádí, že rozpoznávání obličeje připravuje půdu pro větší přijetí biometrie v mobilních platbách, přičemž řešení OEM-Pay využívají téměř všudypřítomné možnosti rozpoznávání obličeje k zajištění bezproblémového odbavení zákazníků.
Juniper Research varuje, že s rostoucím využíváním rozpoznávání obličeje se tato technologie stala cílem pro škodlivé subjekty využívající pokročilé techniky falšování. V reakci na to musí prodejci mobilních autentizačních systémů upřednostnit návrh a implementaci zdokonalené detekce živosti a technik proti spoofingu.