BSA: Každá čtvrtá pirátská webová stránka obsahuje malware či jinou hrozbu

Až 25 procent internetových stránek nabízejících nelegální software obsahuje škodlivé viry, trojské koně či spyware. Uvádí to studie, kterou uveřejnila BSA.


Podle nové studie protipirátské organizace BSA je pirátský software velmi často zdrojem virové nákazy a jiných škodlivých programů (malware). „Je zde jasná spojitost mezi šířením nelegálního softwaru a šířením virové nákazy či jiných škodlivých programů, které ohrožují soukromí a bezpečnost uživatelů počítačů,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Z analýzy BSA vyplývá, že země s vysokou mírou pirátství čelí vyšší míře šíření malwaru – virů, trojských koňů či spywaru.

Lidé užívající nelegální software prý tak evidentně podstupují mnohem větší riziko, že jejich počítač bude napaden. V důsledku mohou přijít o osobní data, citlivé informace či jinak ohrozit své soukromí. Bezpečnostní hrozbu představuje rovněž užívání softwaru, který není pravidelně aktualizován. Nelegální software totiž často neumožňuje stahování aktualizací a takzvaných záplat, kterými výrobci softwaru pružně reagují na možné bezpečnostní hrozby.

Příkladem takové hrozby může být šíření viru „Downadup“ známého také jako „Conficker worm“ v letech 2008 a 2009. Tento virus sám sebe celosvětově implantoval do 8 milionů počítačů. Podle společnosti Symantec se tento virus rapidně šířil zejména v oblastech s nejvyšší mírou pirátství. Hackerům pravděpodobně umožňoval zcizit osobní data uživatelů včetně přístupů k jejich bankovním kontům.

Studie analytiků IDC ukazuje, že malware se často vyskytuje na internetových stránkách, které nabízejí přístup k pirátskému softwaru a nástrojům pro překonání ochrany legálního softwaru. „Škodlivé viry, trojské koně či spyware prý obsahuje nejméně čtvrtina takových internetových stránek - z 98 analyzovaných stránek 17 procent obsahovalo řadu bezpečnostních hrozeb a dalších 8 procent přímo poskytovalo malware.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.