Protipirátská organizace BSA obdržela za posledních osm měsíců z různých zdrojů přibližně 3500 oznámení, informací a podnětů s podezřením na užívání nelegálního softwaru ve firmách. Nejvíce oznámení (63 %) obdržela BSA loni a letos od majitelů či jednatelů firem. Nejčastěji tak reagovali na nekalou konkurenci: Tím jsou myšleny firmy, které užívají nelegální software a tím si snižují provozní náklady. Zejména ve strojírenství, u architektů, designérů či grafiků mohou firmy nelegálním užíváním snížit provozní náklady až o stovky tisíc korun měsíčně.
Zaměstnanci se za sledované období na oznámení pirátství podíleli 30 %. Motivem podle statistik BSA bývají obavy, že by v případě policejní prohlídky mohli být zaměstnanci za užívání nelegálního softwaru spoluodpovědní či nesouhlas zaměstnance s pirátstvím. Valná většina oznámení je ale motivována pomstou zaměstnavateli.
Pomsta zaměstnavateli zůstává pro zaměstnance hlavním motivem pro oznámení pirátství. Vyplývá to z ankety BSA, které se účastnily osoby, jež podaly na firmy oznámení kvůli pirátství prostřednictvím webu www.bsa.cz. Tento trend se projevil zejména loni, když na firmy nejvíce udeřila krize. Respondenti ankety BSA by pirátství nejčastěji potrestali veřejně prospěšnými pracemi (51 %) a peněžitými tresty (38 %).
V Česku se podle posledního měření užívá 38 procent softwaru nelegálně. Nová míra pirátství bude oznámena 11. května. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství činí přibližně 3,3 miliardy korun. Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent.