BSA přitvrzuje – protipirátské dopisy posílá už i mimo firemní segment

22. 10. 2012

Sdílet

BSA se na tyto organizace obrací s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti užívaného softwaru.

„V dopise je žádáme o prověření legálnosti softwaru. Pokud tyto organizace nedělají pravidelné interní audity softwarových licencí, je pravděpodobné, že část softwaru bude pirátská,“ vysvětluje Jan Hlaváč, mluvčí BSA.

Podle zjištění BSA řada organizací z veřejného sektoru užívá určité množství softwaru nelegálně. Na rozdíl od privátního sektoru není pirátství motivováno snahou ušetřit, ale spíše neschopností mít kontrolu nad softwarovou výbavou a následným chaosem v softwarových licencích.

„Některé organizace jednoduše nemají přehled o tom, jaký software a kolik licencí kde nainstalovali. Snadno pak mohou značnou část softwaru užívat pirátsky,“ vysvětluje Hlaváč.

Množství nelegálního softwaru se může v řadě organizací výrazně lišit: „Zatímco někde na legálnost softwaru úzkostlivě dbají, jinde je kontrola velmi laxní a nelegální software se užívá běžně. Většinou se o takových případech dozvíme od zaměstnanců či z blízkého okolí organizace,“ dodává Hlaváč.

Pokud vedení organizací na výzvu nebude reagovat, BSA zahájí proceduru směřující k nápravě. „Vedení se pak může těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění,“ dodává Hlaváč. Kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem.

Letos již platí zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. „Ten umožňuje stíhat za pirátství nejen konkrétní osoby, ale nově i právnickou osobu,“ dodává Hlaváč. Dříve bylo nutné dokazovat vinu, tedy šíření či napomáhání šíření nelegálního softwaru, konkrétním osobám, což ztěžovalo pozici poškozených v soudním řízení.

„Pokud se dnes nepodaří najít konkrétního viníka, statutární zástupci se již nebudou moci vymlouvat na to, že o pirátství nic nevěděli,“ varuje Jan Hlaváč.

Našli jste v článku chybu?