BSA: Softwarového pirátství v ČR trvale ubývá

Podle BSA u nás pomalu, ale jistě, klesá podíl nelegálního softwaru instalovaného v počítačích. V současnosti je na hranici 35 %, což nás řadí na 13. místo na světě a 2 % nad průměr EU.

BSA: Softwarového pirátství v ČR trvale ubývá


„V Česku se v roce 2011 užívalo nelegálně 35 procent softwaru. To znamená, že téměř každý třetí software je instalován pirátsky. Komerční hodnota v Česku užívaného pirátského softwaru činí 3,8 miliardy korun,“ shrnuje závěry výroční studie pirátství Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. „Celosvětová studie softwarového pirátství za rok 2011“ již devátým rokem zkoumá celosvětové trendy v oblasti softwarového pirátství v předchozím roce. Analýza je vypracována ve spolupráci s agenturou IDC.

Průměrná míra softwarového pirátství v Evropské unii činí 33 procent (snížení o 2 procentní body) a ve světě 42 procent (nulový pokles). Nelegálního softwaru ubývá zejména ve firemním sektoru, naopak v domácnostech nelegálního softwaru přibývá. „Je to způsobeno rychlým růstem počtu počítačů v domácnostech a rozšířeným přístupem k vysokorychlostnímu internetu,“ vysvětluje Hlaváč. Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou komerční operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.

Průzkum BSA zjistil, že 48 procent uživatelů počítačů v Evropské unii přiznává, že si pořídili software nelegální cestou: „Občasné užívání kradeného softwaru připouští 12 procent a málokdy si nelegální kopie pořizuje 26 procent uživatelů. Nicméně 7 procent se přiznalo, že užívá pirátský software velmi často a 3 procenta dokonce neustále,“ shrnuje klíčové závěry studie BSA Hlaváč. Ze studie dále vyplývá, že softwarovými piráty v Evropské unii jsou zejména muži (64 %) ve věku 25–34 let (36 %).

Kromě dalších preventivních opatření provádí BSA i přímo kontroly počítačů. Zaměřuje se zejména na podnikové uživatele, letos hodlá v České republice prověřit více než 20 tisíc firem. Letos se zaměří zejména na malé a střední firmy do sta zaměstnanců v sektorech s nejvyšším výskytem pirátského softwaru: zejména v kreativních oborech designu a návrhu konstrukcí.

Úvodní foto: © Rob Byron - Fotolia.com


Komentáře